03.3.2017 16:24:46

Stretnutie s veľvyslancom RF

Stretnutie s veľvyslancom, 3. 3
Stretnutie s veľvyslancom, 3. 3

 

Každý rok po Valnom zhromaždení Slovensko-ruskej spoločnosti navštívia členovia správnej rady veľvyslanectvo RF a vzájomne sa poinformujú o svojich úspechoch, o ďalších plánoch i úskaliach pri ich realizácii.

 

Piatok 3. marca bol presne taký. Veľvyslanec Alexej L. Fedotov so svojimi spolupracovníkmi sa opätovne ukázal nielen ako štedrý hostiteľ, ale aj ako človek, ktorý sa vie pre naše snaženie zapáliť a vie byť pri tom aj racionálne pragmatický. 

Predseda Slovensko-ruskej spoločnosti Ján Čarnogurský našich hostiteľov poinformoval o stave spoločnosti, vyjadril, že ho mrzí, že v prípade nášho členstva ešte nehovoríme o tisícoch, ale len o stovkách členov, no napriek tomu už máme vďaka svojim 9-tim klubom Arbat už významný vplyv po celom Slovensku.

Pochopiteľne, že nebolo možné neprehovoriť o našej najvýznamnejšej aktivite – o protestných zhromaždeniach proti základniam NATO a vôbec cudzích vojsk na našom území. Ján Čarnogurský s úsmevom skonštatoval, že po víťazstve Donalda Trumpa v amerických prezidentských voľbách „sme si už mysleli, že zostaneme bez práce“, čo sa však nenaplnilo a zdá sa, že v našich protestoch budeme asi musieť aj pritvrdiť.

Alexej L. Fedotov nás informoval o úlohách, na ktoré sa zase sústreďuje veľvyslanectvo RF. Venoval sa objektívnemu hodnoteniu dejín, práci nad identifikáciou padlých červenoarmejcov, o pripravovaných kultúrnych podujatiach a na ktoré umelecké súbory sa Slovensko môže tohto roku tešiť, o dvadsiatke pripravovaných výstav...

V istom momente pri pohľade na členov našej správnej rady konštatoval, že sme sa omladili. A že by preto rád počul naše námety, ako čo najlepšie oslovovať našu mládež. Sám k tomu pridal informáciu, aké vzdelávacie vysokoškolské smery sa v Rusku pripravujú pre slovenských stredoškolákov... Záujemcovia by preto pravidelne mali navštevovať internetovú stránku ruského veľvyslanectva: www.slovakia.mid.ru.

Do diskusie sa so svojimi námetmi zapojili všetci členovia našej správnej rady. Hovorili o minulosti, i o budúcnosti, hovorili o príležitostiach na spájanie úsilia našej spoločnosti a veľvyslanectva. V jednom momente sa radca-vyslanec Andrej Šabanov nechal počuť, že „neviem, neviem, či to všetko dokážeme pokryť“, na čo zareagoval veľvyslanec Fedotov a rozhodol – „všetko pokryjeme“, čo u prítomných vyvolalo veselý smiech.

V. Mikunda