11.9.2018 20:07:18

Stretnutie klubov ARBAT

Vo štvrtok 30. 8. 2018 sa v Prešove konalo stretnutie vedúcich klubov ARBAT SRS.

Učastníci stretnutia spolu s predsedom SRS JUDr. Jánom Čarnogurským položili veniec k Pamätníku osloboditeľom. Pietnej akcie sa zúčastnil aj ataše Veľvyslanectva RF na Slovensku N. Griščenko.

Po tomto akte nasledovala beseda. Konala sa v reštaurácii Via Magna. Zúčastnilo sa na nej viac ako 30 členov z 9 Klubov ARBAT. Do besedy sa zapojili aj Ing. P. Koncoš a Mgr. N. Dostovalová, ktorí otvorili tému spolupráce slovenských a ruských študentov, vrátane ich vzájomných výmenných pobytov. Túto myšlienku podporil aj JUDr. B. Fábry, ktorý prezentoval aj myšlienku športu, ktorý spojil viac ako 3 milióny fanúšikov z celého sveta na nedávnych MS vo futbale v Rusku. Hovorilo sa aj o cestovnom ruchu, o zrušení víz, o ekonomike všeobecne a o kultúre.


O príjemné posedenie  pri dobrej káve sa postaral majiteľ reštaurácie Via Magna p. J. Chomanič., za čo mu patrí naše poďakovanie.

 

Cez  obedňajšiu  prestávku  si  účastníci pozreli mesto Prešov.

 

Ďalším bodom programu bola návšteva Múzea Rusínskej Kultúry v Prešove. Privítala a aj sprevádzala nás riaditeľka múzea PhDr. O. Glosíková, ktorá je  svojou profesionalitou a  láskou k práci veľkým prínosom pre všetkých Rusínov.

 

Na druhý deň, 31. 8. 2018,  prijal predseda Prešovského samosprávneho kraja PaeDr. Mi. Majerský malú delegáciu v zložení JUDr. J. Čarnogurský,JUDr. B. Fábry a Š. Semanco. Témou rozhovoru bola výstavba ciest v regióne, medzinárodné mládežnícke kultúrne a športové podujatia a hlavne podpora cestovného ruchu, ktorý  by sa mohol viacej rozvíjať zrušením víz pre občanov Ruska.

 

Dostalo sa nám pozvania aj od primátorky Prešova Ing.  A. Turčanovej. Bohužial, pre nedostatok času z našej strany sme toto stretnutie museli zrušiť. Možno inokedy.

*

dolu je pripojená fotogaléria zo stretnutia Klubu Arbat z histórie - 5.výročie, ilustračne redakcia

Š. Semanco