09.1.2014 17:54:59

„Strata Ukrajiny – blaho pre Rusov“

 

Aby sme mohli podčiarknuť a porátať „trápenia s Ukrajinou“, poďme si prečítať kúsok z absolútne prekvapujúceho rozhovoru s odstupujúcim prezidentom USA Georgeom Bushom starším, ktorý sa uskutočnil v decembri 1992. Vôbec sa nerozpakoval a pri svojom odchode bombardoval všetko takým napalmom, že dodnes sa z neho dymí.

 

Pán prezident, vy sa nazdávate, že strata Ukrajiny je blahom pre Rusov, ale váš bývalý poradca pre národnú bezpečnosť...

- Narážate na Brzezinského? Dedinský hlupáčik Jimmi nevedel v politike odlíšiť jablká od kravského lajna a preto počúval idiotov a klaunov. Aby sa moje meno potom nespájalo s týmto cirkusom, dobrovoľne som odišiel z postu riaditeľa CIA.

Brzezinskí písal, že Rusko sa bez Ukrajiny nikdy nestane Impériom. V tých časoch tomu tak aj bolo. No išlo o pravidlo 20. storočia a my budeme žiť v 21. storočí.  

Viete na čo Rusko potrebovalo Ukrajinu? Pretože má vyšší prírastok obyvateľstva ako samotné Rusko. V minulých vojnách Rusi potrebovali Ukrajincov, aby bolo komu vrhať sa s granátmi pod nemecké tanky. Len na to. No akonáhle získali atómové zbrane a rakety, už nemá pre nich žiadny zmysel živiť také množstvo hladných krkov. Pre Rusov je jednoduchšie zvyšovať životnú úroveň vlastného obyvateľstva a nech na nich Ukrajinci pracujú rovnako, ako na nás Mexičania. Veď v súčasnej vojne už nebudú musieť bojovať s puškou a granátom. Čiže vojenskú prísahu Ukrajincov vôbec nepotrebujú.

Práve rozpad Sovietskeho zväzu je moja najväčšia porážka. Bojím sa, že je to zahraničnopolitická katastrofa, rozmery ktorej sme ešte nepochopili.


Nemohli by ste rozvinúť svoju myšlienku? Veď osobne ste vynaložili toľko úsilia na víťazstvo nad ZSSR?

- Áno, priložil. No na Víťazstvo a nie na našu Porážku. Sovietsky zväz mal vždy veľmi dôležitú úlohu pre Ameriku. Už dávno nemal schopnosť poraziť nás, no mohol by nás veľmi nepríjemne poškodiť. Obávali sme sa ho rovnako, ako sa obávame divokého vlka, či medveďa. Učili sme sa kontrolovať všetky slabé miesta na našom dome, dbali sme na svoju kondíciu. No... dnes, keď Sojuz neexistuje, začali sme zabúdať na nebezpečenstvo.

Naši ľudia tlstnú a tlstnú a to sú príznaky našej porážky. Veď existencia ZSSR bola pre nás výhodná, a súčasná situácia – množí politické riziká s neistotami a podľa môjho názoru je priamou cestou ku katastrofe. Ja som robil všetko pre to, aby Sojuz zostal veľkým, hladným a nemohúcim. Vlastnou rukou som ho kŕmil a k mojej láske priúčal. V našej štátnej kase nebolo peňazí a tak som Sojuzu poskytoval humanitárnu pomoc z vlastných prostriedkov.

 

Chcete tým povedať, že celá vaša humanitárna pomoc Rusom, všetky tie „Bushove nožičky“ (americké kuracie stehná – pozn. srspol.)...
- Všetko bolo za moje vlastné prostriedky. Rusi potrebovali peniaze a ja som ich, ako sa len dalo, podporoval. Potrebovali potraviny, tak som nariadil nakŕmiť ich za moje vlastné peniaze. Existovali ľudia, ktorí mi tiež prispeli, no z federálnej kasy sme na to neminuli ani cent. Ani cent!

 

Nechápem, načo ste to robili?

- Načo čo – „V núdzi spoznáš priateľa“ (Friend in Need is – Friend indeed). Nesprávne rozumiete to, čo sa stalo. Rusko nie je porazené, naopak – veľmi zosilnelo a my potrebujeme, aby sa stalo Naším Priateľom – práve preto som zadarmo kŕmil všetkých tých Rusov. A tí, ktorí ma porazili – chcú len drancovať. Rusi na to nezabudnú a príde čas, že nám pošlú vyúčtovanie.

 

Nerozumiem – prečo. Ste presvedčený, že Rusko zosilnelo, hoci práve teraz bolo porazené...

- Rusko a Sojuz sú ako matriošky. Boli vložení jeden do druhého. My sme v skutočnosti súťažili s Ruskom, no ono bolo v osobe Sojuzu, čiže na nohách malo pripútané obrovské železné gule. Tie boli rozpadom ZSSR odstránené. Rusko prekonáva svoje súčasné problémy a stane sa omnoho zlostnejšie a mohutnejšie a veľmi dobre si zapamätá všetkých, ktorí ho teraz urazili. Ja by som chcel byť pre Rusko rovnakým Priateľom, akým som bol Nepriateľom pre Sovietov.

Staviť treba na najlepšieho koňa. Chcete spoznať, aké mal priviazané železné gule? Všetko odhalia čísla – v Sojuze boli dve bezodné diery, kam unikali všetky rozpočtové proficity – poľnohospodárstvo a sociálna pomoc. A keďže Rusko môže mať vtedajšie príjmy bez zbytočných výdavkov, v najbližšej dobe sa stane omnoho silnejším a nebezpečnejším, ako ZSSR.

 

Nerozumiem – prečo Rusko bude môcť skrátiť svoje výdavky na sociálnu pomoc a na poľnohospodárstvo?

- Všetko je v číslach. Hlavní spotrebitelia poľnohospodárskych dotácií boli na Ukrajine. Ukrajina odchádza, Rusi zatvárajú „čiernu dieru“ v rozpočte na dotácie pre dedinu. Hlavní spotrebitelia sociálnej pomoci sa nachádzali v strednej Ázii a v Zakaukazsku. A keďže niet Sojuzu, hlavný dopĺňač zväzového rozpočtu – zastavuje dotácie svojim mnohodetným moslimským republikám. Ďalej aritmetika - Ukrajina, stredná Ázia a Zakaukazsko sa ocitajú v rozpočtových deficitoch a padajú do zúfalej priepasti. Rusko sa dostáva do rozpočtového proficitu a jeho štátna kasa sa mení na väčšiu a silnejšiu, ako bola sovietska. No a potom sa s triumfom vráti a všetko nám to pripomenie. Naše hospodárstvo je už v hraničnom stave – nulový zisk. Môj súper Clinton sľubuje „stimulovať ekonomiku“, čo znamená, že sa ponoríme do dlhov, no naše hospodárstvo je v stave, že si už nemôžeme ďalej požičiavať. Znamená to, že rozpočet budeme mať mínusový a časom budeme ako krajina holí a bosí. A Rusi bohatí a mohutní.

V mene družby so silnými a mohutnými nám moje kuracie stehienka v časoch, keď Rusi nemali čo jesť, prinesú obrovské dividendy. A priniesli by ešte väčšie, ak by som bol dokázal udržať od drancovania stádo našich večne hladných hyen a šakalov... Ach, ak by sa bolo podarilo udržať Sojuz od rozpadu, ak by si bol zvykol na našu dobrú ruku. Časom by sa stal krotkým, ako domáci psík...

Teraz sa už nedá nič robiť. Šakaly sú si predsa len strojcami svojho osudu – poznám Rusov, nič im neodpustia, na nič nezabudnú...

 

Na záver ešte raz zdôraznime, že ide o rozhovor z roku 1992. O obdobie, v ktorom sa všetkým zdá, že Rusku je koniec, slobodné republiky sa radujú a čakajú, že už už sa im z neba zosype manna nebeská, že každý bude mať mercedes a vilu na Kanárskych ostrovoch...

No Bush starší už dávno všetko vedel.

Podľa topwar.ru, 9. január 2014