03.1.2015 22:25:42

Strácanie pozícií USA vo svete bude v roku 2015 pokračovať

Americký vplyv vo svete sa bude neustále znižovať, píše profesor politickýchvied a zakladateľ i prezident Eurasia Group, expert v oblasti plitických rizík Jan Bremmer vo švédskom titule SvD Nyheter.

Politológ túto ideu demonštruje na príklade kľúčových udalostí 2014 roka. "USA museli veľmi často reagovať na už existujúce udalosti a nie vedome ovplyvňovaťich vývoj. Napríklad, Barack Obama vyhlásil, že vojna s terorizmom je skončená a teda, že už je možné odpútať sa od Blízkeho východu. No o niekoľko týždňov vpadla teroristická organizácia "Islamský štát" do Iraku. USA dokonca ani teraz nemajú stratégiu boja s ňou, hoci IŠ sa môže stať najvplyvnejšou teroristickou organizáciou za celú históriu", nazdáva sa politológ. Samotného Obamu on pokladá skôr za mysliteľa a nie za silného lídra.

Bremmer poukazuje aj na zníženie úlohy USA v ekonomike. V dlhodobej perspektíve vraj rozvoj evtového hospodárstva nebudú určovať americké korporácie a zníži sa aj úloha dolára.

Samostatnú pozornosť politológ venuje vzťahom Ruska a Západu. Európe, ktorá je podľa neho teraz "vykrvácaná" následkami sankcií voči Rusku, hoci USA to zvláda hravo a môže si ich dovoliť. Zachovanie jednotnej politiky voči Rusku je problematické len pre členov EÚ.

Podľa ria.ru, 3. január 2015