03.4.2020 09:43:15

Stoltenberg upozornil na trvajúcu pripravenosť NATO k boju

Generálny tajomník NATO
Generálny tajomník NATO
(foto: SITA/AP-Matt Dunham)


NATO zachováva pripravenosť k boju, nehľadiac na šírenie koronavírusu, a to aj v Pobaltí, kde naďalej sleduje ruskú aktivitu, uviedol generálny tajomník Aliancie Jens Stoltenberg. (HSP)

 Udržujeme našu operatívnu pripravenosť aj naďalej strážime vzdušný priestor, námorné operácie, povedal generálny tajomník NATO na základe výsledkov videokonferencie za účasti aliančných ministrov zahraničných vecí.

Podľa jeho slov sa počas virtuálneho stretnutia hovorilo o boji proti kríze koronavírusu vrátane otázok udržiavania bojovej pripravenosti aliancie v podmienkach šírenia COVID19. Zodpovednosť NATO spočíva v tom, aby sa táto kríza v zdravotníctve nezmenila na bezpečnostnú krízu. Našou hlavnou úlohou je zabezpečiť obranu a zadržiavanie počas krízy, vyhlásil Stoltenberg.

Dodal, že vo východnom smere činnosti NATO pokračujú práce rovnako ako na iných miestach. „Dá sa to povedať o pobaltských krajinách, kde udržujeme našu vojenskú prítomnosť a strážime vzdušný priestor, dodal.

Generálny tajomník uviedol, že NATO naďalej sleduje ruskú vojenskú prítomnosť v blízkosti hraníc aliancie vrátane vykonávania cvičení v strednom a západnom vojenskom okruhu a prevádzky námorných síl v Severnom mori. Zabezpečujeme odrádzanie aj na pozadí koronavírusu, uzavrel.

 

NATO sa chystá ešte viac prehĺbiť partnerstvo s Ukrajinou a Gruzínskom

NATO plánuje ešte viac prehĺbiť svoje partnerstvo s Ukrajinou a Gruzínskom, uviedol Stoltenberg na tlačovej konferencii v Bruseli.

Rozhodli sme sa prehĺbiť naše partnerstvo s Ukrajinou a Gruzínskom ešte viac, povedal.

Ide tiež o oblasť Čierneho mora, dodal Stoltenberg.

Vysvetlil, že po videokonferencii s aliančnými ministrami zahraničných vecí, ktorá skončila vo štvrtok, prijali balík opatrení na podporu týchto krajín.

Balík, ktorý sme odsúhlasili pre Gruzínsko a Ukrajinu, je zameraný na vykonávanie cvičení, zabezpečenie prístupu k ďalším vzdelávacím a výcvikovým programom NATO, výmenu radarových dát za účelom lepšieho porozumenia tomu, čo sa deje vo vzdušnom priestore v regióne, povedal Stoltenberg.

V apríli 2019 sa krajiny NATO vo Washingtone dohodli na opatreniach na podporu Ukrajiny a Gruzínska v Čiernom mori. Ide najmä o cvičenie, výmenu informácií a vstup do námorných prístavov. Cieľom opatrenia je tiež zvýšiť povedomie NATO o situácii v Čiernom mori.

 

HSP/Sputnik