12.2.2020 11:35:41

Stoltenberg o situácii okolo INF: Vinníkom je Rusko, ale NATO ukázalo jednotu. V Moskve si však spomenuli na slová Macrona

Generálny tajomník NATO
Generálny tajomník NATO
(foto: zdroj: Reuters)


Situácia okolo ukončenia platnosti zmluvy INF (pozn. o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu) je príkladom jednoty Severoatlantickej aliancie. Myslí si to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. (HSP)Je to zlé, ale môže za to Rusko

„Ukončenie platnosti INF je negatívny jav, ktorý však podotýka dôležitosť úlohy NATO. Keď sme videli, že Rusko začalo mnoho rokov späť porušovať zmluvu, otvorili sme úzke konzultácie. NATO sa stalo platformou, ktorá nás zjednotila, aby sme vyriešili situáciu a rozhodli, ako postupovať voči porušeniu INF zo strany Ruska, povedal Stoltenberg počas tlačovej konferencie v Bruseli.

Generálny tajomník podotkol, že INF bola dôležitou zmluvou pre Severoatlantickú alianciu, aj keď sa vzťahovala len k Rusku a Spojeným štátom. Podľa neho členovia NATO jednotní v tom, že vina za porušenie zmluvy je na Moskve a súhlasili s rozhodnutím Washingtonu od INF odstúpiť.

Je zrejmé, že je to veľmi zle, že INF už neexistuje kvôli porušeniam zo strany Ruska, avšak je tiež dôležité vidieť, že NATO je schopné na to zladene reagovať. Demonštruje to dôležitosť aliancie ako platformy pre Európu a USA spolu odpovedať na strategické výzvy,uzavrel Stoltenberg.

 

Mozog je naozaj mŕtvy?

Výroky generálneho tajomníka NATO potom okomentovala hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová.

Pán Stoltenberg chcel týmto vyhlásením opakovane všetkých uistiť, že mozog NATO je mŕtvy, a zostala len sila, ktorá bez rozumu ničí všetko, oznámila Zacharovová na Facebooku, čím odkázala na slová francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona.

 

Pozastavenie platnosti INF

Platnosť zmluvy INF pozastavili 2. augusta 2019. Už na začiatku tohto roku Washington oznámil jednostranné odstúpenie od zmluvy a obvinil Rusko z dlhodobého porušovania. Na začiatku vlaňajšieho júla zákon o pozastavení plnenia zmluvy podpísal ruský prezident Vladimir Putin.

Moskva všetky obvinenia z porušenia INF popiera a opakovane uvádzala, že dodržiava podmienky zmluvy. Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov tiež uvádzal, že obvinenia USA sú neopodstatnené, tiež poukazoval na to, že Moskva má veľmi vážne otázky ohľadom plnenia zmluvy samotnými Američanmi.

 

 

HSP