23.2.2021 17:42:37

Statusy Eduarda Chmelára k presunu ozbrojených síl USA cez naše územie a k boju s „konšpiráciami“

Historik, politológ, mierový aktivista
Historik, politológ, mierový aktivista
(foto: Facebook)


Nasledujúce komentáre Eduard Chmelár uverejnil včera a dnes na svojej facebookovej stránke:Status z 22.2.:

Ministerstvo obrany oznámilo, že tento týždeň plánuje cez územie Slovenskej republiky 9 (slovom deväť) cestných presunov ozbrojených síl USA. Nie je to žiadna novinka, presúvajú sa prakticky každý týždeň, takže by bolo efektívnejšie skôr oznámiť, kedy sa presúvať nebudú. Len sa pýtam, v akom režime to žijeme, keď náš občan nemôže prekročiť ani hranice okresu, a nám sa tu exhibicionisticky promenádujú cudzí vojaci. Ani za okupácie nepredvádzala sovietska armáda takú demonštráciu sily, ako to robia dnes vojská Spojených štátov. Je to nechutné a kým budem žiť, budem sa usilovať o to, aby raz všetci pochopili, že toto je cesta do pekla, že priority tohto štátu sú zvrátené a že treba napriek duchu doby alebo práve preto robiť všetko pre to, aby Slovensko prestalo rinčať zbraňami, stalo sa prvým mierovým štátom v Európe a pôsobilo pozitívnym vzorom na svoj región tak, ako to robí napríklad v strednej Amerike Kostarika.


Status z 23.2.: UMLČAŤ ALEBO PRESVEDČIŤ?

Prezidentská kancelária vypísala výberové konanie na „hlavného radcu na boj s konšpiráciami“. Najnovšie sa jej dotkla falošná, mierne upravená fotografia Českej tlačovej kancelárie, ktorá koluje na sociálnych sieťach a z ktorej vyrobili liberálne médiá škandál. A na toto vyhadzujeme štátne peniaze... Precitlivenosť hlavy štátu na svoju osobu v kontraste s tým, čo denno-denne jej blízke médiá vyrábajú na opozičných politikov a kritických intelektuálov je do očí bijúca. Vytvoríme aj nejaký podobný úrad na boj proti photoshopom na Zomri, ktoré tiež niektorí slaboduchí spoluobčania považujú za realitu? Boj proti dezinformáciám sa nedá viesť ďalšími dezinformáciami, ale len a len tým, že začneme konečne hovoriť ľuďom čistú pravdu. Je to také jednoduché, a pritom pre mnohých stále nepredstaviteľné.

Väčšina tých, ktorí sa živia lovom konšpirátorov, sú len profesionálni propagandisti. Trolie farmy nevznikajú len v Rusku, ale aj na Západe, vrátane Slovenska. Taký portál infosecurity.sk nie je nič iné. Partia polovzdelaných študentov, ktorí sú za peniaze zo zahraničia schopní cielene pošpiniť nepohodlných ľudí bez akýchkoľvek dôkazov by bola na smiech, keby sa o ňu neopierali štátne orgány. Ich úlohou nie je odpovedať racionálnymi argumentmi na vecnú kritiku, na to nemajú intelektuálnu, ani morálnu kapacitu, ich úlohou je onálepkovať názor, ktorý je nepohodlný pre vládnucu triedu. Takýmito praktikami sa však vyznačujú totalitárne režimy. Pripomenulo mi to výborný španielsky film Kým sa skončí vojna (2019), ktorý vykresľuje vzťah slávneho spisovateľa Miguela de Unamuna k diktatúre generála Franca. Vo frankistickom režime stačilo, aby vás niekto označil za slobodomurára a popravili vás bez súdu.

Dnes niektorým ľuďom stačí, aby vás označili za konšpirátora a skončili ste. Prestáva sa rozlišovať medzi odlišným názorom a cielenou dezinformáciou, pričom sa zužuje priestor pre slobodnú diskusiu. V takom režime nie je prioritou oponenta presvedčiť, ale umlčať. Profesor Noam Chomsky už dávnejšie upozornil, že najšikovnejší spôsob, ako udržať ľudí pasívnych a poslušných, je na jednej strane striktne obmedziť spektrum prijateľných názorov, ale na strane druhej umožniť veľmi živú diskusiu v tomto spektre, ktorá budí zdanie plurality. My všetci (ak to už nedokážu novinári) by sme sa teda mali pýtať, na aký účel budú používané takto vynakladané štátne peniaze. Aké metódy budú uplatňované pri odhaľovaní dezinformácií a konšpirácií a či sú tieto praktiky v súlade s pravidlami výrokovej logiky a vedeckých metód dokazovania. Inak budujeme len nový druh orwellovského režimu, ktorého následky môžu byť nedozerné.

prevzaté z Facebooku Eduarda Chmelára