03.1.2017 13:33:31

Starikov: Američanov čaká ťažké obdobie

Ruský analytik a politológ Nikolaj Starikov zverejnil na portáli novorosinform zaujímavý materiál, v ktorom sa sústredil na vývoj v medzinárodných vzťahov v najbližších mesiacoch po inaugurácii amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Nikolaj Starikov v prvom rade vystríha pred ilúziou, že v USA sa objavil “proruský prezident” a tým pádom sa totálne zmenili ciele americkej politiky. Americké ciele ostávajú aj naďalej rovnaké – posilniť svoju dominanciu vo svete. Menia sa len metódy, ktorými sa budú snažiť tieto ciele dosiahnuť. Ukázalo sa, že Obama precenil sily USA a spôsob, ktorým sa snažil svoje ciele dosiahnuť neuspel.

Donald Trump použije inú metodiku, pre Rusko je pozitívom, že si musí sadnúť za rokovací stôl. V období 1991 – 2014 necítili Američania potrebu sadnúť si za rokovací stôl a svoje ciele sa snažili presadiť silou. Momentálne sa situácia zmenila, hlavným americkým cieľom v zmenených geopolitických podmienkach je rozbiť rusko-čínske partnerstvo. Ak sa im tento cieľ podarí, podarí sa im zachrániť aj svoju dominanciu vo svete. Američanov však podľa Starikova čaká ťažké a bolestivé obdobie vnútornej transformácie.

Nikolaj Starikov sa venoval aj otázke medzinárodného terorizmu. Upozornil na skutočnosť, že využívanie terorizmu a teroristických organizácii patrí do repertoáru zahraničnej politiky Američanov, Britov, Francúzov. Starikov kladie čitateľom rečnícku otázku: “Je možné sa dohodnúť s majiteľom besného psa, aby jeho pes neútočil na ľudí, keď on sám si tohto psa zabezpečil a vychoval ho aby útočil?”

Podľa Nikolaja Starikova bude aj naďalej pokračovať podpora teroristom, nastanú len kozmetické úpravy. Najprv existovala Al Kaida, potom sa objavil ISIL a pravdepodobne vznikne aj ďalšia organizácia. Tieto organizácie v rámci hybridnej vojny dokážu zmeniť krajinu pomerne rýchlo v rumovisko. Treba si položiť otázku, komu vyhovuje existencia takýchto organizácii?

Nikolaj Starikov sa potom venoval zaujímavému fenomému v boji s terorizmom. Teroristi v Európe spáchajú teroristický čin. Z nepochopiteľných príčin si k páchaniu tohto teroristického činu vezmu zo sebou aj dokumenty a slušne ich uložia na sedadlo v automobile, alebo ich pohodia v blízkosti rozstrieľanej reštaurácie. No a potom sa nechajú rozstrieľať, aby náhodou žiadne informácie neprenikli na verejnosť. Tento rukopis sa v posledných rokoch pomerne často objavuje v Európe pri všetkých teroristických činoch. Zaujímavá je skutočnosť, že v USA sa žiaden terorista, páchajúci teroristický čin s dokladmi vo vrecku, neobjavuje.

V interview s Nikolajom Starikovom sa preberala aj otázka Donbasu. Poukázal na to, že Ukrajina absolútne neplní a ani nesplnila žiaden z bodov dohodnutých v Minských dohovoroch, ktoré prijala po porážkach v Ilovajsku (2014) a Debalceve (2015). Pokiaľ bol pri moci Obama a jeho administratíva plná neoconov, Američania a Ukrajinci sa ani len nesnažili skrývať, že tieto dohody neplnia. Keď však zvíťazil Donald Trump, na Ukrajine sa spustila hystéria. To znamená, že vedia, ako sa situácia zmenila. “Krvavý pastor” Turčinov, alebo Tuka síce vyhlasujú, že v roku 2017 porazia Doneck a aj Luhansk, sú to ale ich ničím nepodložené názory. Ukrajina je súčasťou ruského sveta a euroázijského priestoru.

Nikolaj Starikov sa venoval aj problémom ruskej ekonomiky. Najväčším problémom podľa Starikova je fakt, že USA dokáže zasahovať ruskú ekonomiku pomocou svetových právnych kompetencií a medzinárodných finančných pravidiel. Kedysi Američania hovorili, že ZSSR je hrdzavá pumpárska stanica a stačí priškrtiť trh s ropou, aby dostali ZSSR pod tlak. Pokiaľ Rusko nevytvorí vlastné ekonomické centrá a systém, ktorý nebude možné ohroziť zvonku, očakávajú Rusko ekonomické ťažkosti. Momentálne je podľa Starikova Rusko stále veľmi ohroziteľné napríklad sústredenými útokmi na cenu ropy. Podľa Starikova už ale Rusko urobilo veľa v oslobodení vlastnej ekonomiky a rok 2017 vidí mierne optimisticky. Ekonomika v Rusku sa stabilizovala.

Nikolaj Starikov sa venoval aj ruským prezidentským voľbám, ktoré sa uskutočnia v roku 2018. Podľa neho lepší kandidát na pozíciu ruského prezidenta ako je Vladimír Putin v Rusku neexistuje. Protiputinovská opozícia v roku 2018 bude útočiť na Vladimíra Putina, rating Vladimíra Putina je však veľmi vysoký a veľmi ťažko prekonateľný.

hlavnespravy.sk, 3. 1. 2017