08.7.2020 11:13:56

Spojené štáty vystupujú z WHO

Na snímke šéf Bieleho domu
Na snímke šéf Bieleho domu
(foto: SITA/AP-Patrick Semansky)


Americký prezident Donald Trump formálne pristúpil k vystúpeniu Spojených štátov zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Tento krok už avizoval koncom mája, keď v súvislosti s pandémiou koronavírusu obvinil agentúru Organizácie Spojených národov (OSN), že je pod čínskou kontrolou. O vystúpení už jeho administratíva informovala americký Kongres aj OSN, informuje spravodajský portál BBC. (HSP)Hovorca generálneho tajomníka OSN Stéphane Dujarric potvrdil, že USA upozornili organizáciu o svojom vystúpení, ktoré nadobudne platnosť 6. júla 2021.

Demokratický senátor Robert Menendez zo senátneho Výboru pre zahraničné vzťahy na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter na krok amerického prezidenta reagoval s tým, že „zanecháva Američanov chorých a Ameriku samú“. Trumpov demokratický konkurent v novembrových prezidentských voľbách, niekdajší viceprezident Joe Biden, zase tweetoval, že v prvý deň v prezidentskej funkcii „sa vrátim do WHO a obnovím naše vedúce postavenie na svetovej scéne“.

Nemenovaný predstaviteľ z americkej vlády sa pre CBS News v tejto súvislosti vyjadril, že Washington podrobne vymenoval reformy, ktoré chce, aby WHO vykonala a priamo sa nimi zaoberala, ale organizácia odmietla konať. „Pretože nespravili požadované a veľmi potrebné reformy, dnes ukončíme náš vzťah,“ uviedol.

Spojené štáty sú najväčším prispievateľom do WHO, vlani poskytli organizácii vyše 400 miliónov dolárov (v prepočte zhruba 360 miliónov eur). Prezident však v apríli oznámil, že pozastaví jej financovanie, ak do 30 dní neprijme „podstatné vylepšenia“. V máji zase vyhlásil, že ukončí vzťah s organizáciou a financie presmeruje ďalším globálnym charitatívnym organizáciám v oblasti verejného zdravia.

Podľa rezolúcie Kongresu z roku 1948 môžu USA odstúpiť, musia to však oznámiť rok vopred a mali by zaplatiť dlžné poplatky. Ako upozorňuje BBC, nie je jasné, aký postoj v tejto otázke má Trump. Dujarric zdôraznil, že by Spojené štáty mali splniť dané podmienky.

SITA/HSP