18.1.2020 11:20:13

Spencerová: Sunnitský svet sa po vražde šiitského generála zjednotil v odpore proti politike USA

Známa reportérka
Známa reportérka
(foto: zdroj:slobodnyvyber.sk)


Analytička Tereza Spencerová publikovala na stránkach televízneho kanálu Prima svoj rozbor stavu v arabskom svete po vražde iránskeho generála Kásima Solejmáního zo strany Spojených štátov. (HSP)

 


Sunnitský svet sa po americkom zabití šiitského generála zjednotil v odpore proti americkej politike. A rovno vytiahol bielu vlajku, ešte veľmi ďaleko pred prvým výstrelom,otvára analytička Tereza Spencerová svoj príspevok na stránkach televízie Prima.

Spencerová pripomenula slová Donalda Trumpa, ktorý pred niekoľkými dňami hovoril o možnom rozšírení NATO o krajiny Blízkeho východu. Americký prezident navrhol nový názov organizácie: NATOME (NATO Meddle East). Trump vyhlásil, že o tom hovoril s generálnym tajomníkom Aliancie Jensom Stoltenbergom.

Zmyslom tejto novej organizácie by bola vyššia angažovanosť v regióne Blízkeho východu v súvislosti s činnosťami proti terorizmu. V tomto Spencerová s Trumpom súhlasí.

Naozaj je možné s Trumpom súhlasiť, že vojna proti teroru je obrovským a stále väčším bremenom, napísala a dodala: A k tomu sa nedávno prevalilo očividné, teda že Pentagon 19 rokov klame o svojich úspechoch v Afganistane, prvej a najdlhšej zo všetkých vojen proti terorizmu. Inými slovami, za vojnou proti teroru zostávajú len zničené štáty a regióny, nespočet mŕtvych, množiace sa teroristické skupiny a množiace sa teroristické útoky aj v Európe A ďalej už celkom nič. Je vcelku logické, že by Trump túto nevďačnú a predovšetkým nefungujúcu úlohu chcel hodiť na iných. Ale členské štáty NATO k návrhu výrečne mlčia asi len ťažko by doma predávali premenu svojich armád v intervenčné sily, ktoré majú kdesi vo svete hlavne uľahčovať život Trumpovi.

V súvislosti s možným rozširovaním NATO o štáty Blízkeho východu analytička píše, že je problém určiť vhodné štáty pre možný vstup do organizácie. Krajiny blízkeho východu totiž, podľa jej názoru, zaujímajú úplne iné pozície ako tie nutné k vstupu.

() sunnitský svet sa po americkom zabití šiitského generála zjednotil v odpore proti americkej politike, čo podľa všetkého príliš nezodpovedá kalkuláciám Bieleho domu alebo rozšírenej západnej predstave o smrtiacej nevraživosti medzi sunnitmi a šiitmi. A nielen zjednotil, rovno vytiahol bielu vlajku, ešte veľmi ďaleko pred prvým výstrelom,myslí si Tereza Spencerová.

 

Vražda iránskeho generála Solejmáního

Spojené štáty dňa 3. januára v Bagdade zabili iránskeho veliteľa špeciálnych síl Kásima Solejmáního a ďalších desať ľudí, vrátane dôstojníkov Iránskych revolučných gárd a vysoko postavených činiteľov šiitskej domobrany Iraku. Washington svoj krok odôvodnil tým, že iránsky veliteľ stál za útokmi proti americkým silám v Iraku. Vražda vysoko postaveného generála vyvolala novú vlnu napätia na Blízkom východe.

V odvetnej reakcii duchovný vodca Iránu Sajjida Alí Chameneí varoval pred krutou odplatou a v noci 3. januára iránske ozbrojené sily podnikli raketový útok na americké základne v Iraku.

HSP