07.1.2020 13:53:56

Spencerová: Rusko a Čína v BR OSN zablokovali americkú rezolúciu, pretože Američania na podstatnú skutočnosť zabudli

Iránsky minister zahraničia
Iránsky minister zahraničia
(foto: zdroj:Wikipedia)


Česká novinárka Tereza Spencerová vo svojom blogu informuje o udalostiach, ktoré nadväzujú na zavraždenie Kásema Solejmáního. Namiesto oficiálneho odsunu svojich vojakov Washington začal pripravovať sankcie proti Iraku za to, že odsun vôbec požaduje. Taktiež sa zvažuje zákaz amerického obchodovania s irackými firmami. (HSP)


Ako informuje novinárka, v snahe umlčať kritiku, USA nevydali víza iránskemu ministrovi zahraničia Mohammadovi Džavádovi Zarífovi, ktorý mal plánovane vystúpiť na rokovaní Rady bezpečnosti OSN. „Zaríf cestu plánoval týždne, o víza požiadal v decembri a Washington pre jeho neudelenie nemá žiadne právne ospravedlnenie,“ tvrdí novinárka.

Rusko a Čína medzitým v BR OSN zablokovali americkú rezolúciu kritizujúcú útok davov na americké veľvyslanectvo v Bagdade, pretože sa ani slovom nezmieňovala o zabití Solejmáního. „Rusko si je isté, že okolo Solejmáního sa žiadnu rezolúciu prijať nepodarí,“ dodáva novinárka.

Spencerová v závere informuje, že Čína medzitým varovala svojich občanov v USA pred zvýšenými bezpečnostnými rizikami. India, Filipíny alebo Južná Kórea však naopak vyzývajú svojich občanov, aby rýchlo opustili Irán.

 

Tatiana Stará (HSP)