03.3.2020 18:01:19

Spencerová: Erdogan vo štvrtok v Moskve s Putinom okrem iného posúdi „novú realitu“ v Idlibe a prípadne sa nanovo dohodnú na zastavení paľby

Známa reportérka
Známa reportérka
(foto: zdroj:slobodnyvyber.sk)


Česká novinárka Tereza Spencerová sa vo svojom utorkovom komentári venuje tureckému prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi. Ten chce vo štvrtok v Moskve spolu s ruským prezidentom Vladimirom Putinom okrem iného posúdiť „novú realitu“ v kajdistickom Idlibe, prípadne sa nanovo dohodnúť na zastavení paľby. (HSP)Aj preto by sa podľa Spencerovej dalo logicky očakávať, že v najbližších dňoch turecká armáda zintenzívni útoky, aby bola „nová realita“ z hľadiska kontrolovaného územia pre Turecko čo najväčšia a vyjednávacie pozície čo najsilnejšie.

„Lenže súčasne s razantným obmedzením náletov dronov, z ktorých väčšinu si nechali Turci nad Idlibom zostreliť, sa situácia na bojisku znova obracia, ruské letectvo bombarduje aj pozície, na ktorých je turecká armáda premiešaná s džihádom (majú podobné, turecké uniformy a je ťažké ich rozlíšiť), Rusko do Sýrie priváža ďalšie vojenské dodávky, sýrska armáda dobyla späť strategický Sarakíb a do mesta rýchlo vstúpila ruská vojenská polícia, ktorá bude dohliadať na diaľnicu M5,“ informuje Spencerová o súčasnej situácii.

Novinárka dodáva, že podľa niektorých správ Rusi nahradili sýrsku armádu tiež v Maarat al-Numan. Iné správy uvádzajú, že džihád bol porazený tiež v Kafr Nabl, čo je pre zmenu mesto na diaľnici M4.

„Ak to takto pôjde ďalej, pôjde Erdogan za Putinom s prázdnymi rukami, teda s Idlibom, bez dôležitých komunikácií M4 a M5. V získaní manévrovacieho priestoru by mu trochu mohla pomôcť americká delegácia alebo britský minister zahraničia, ktorí prišli do Istanbulu „vyjadriť solidaritu“ a trochu zamotať situáciu pred očakávanou novou dohodou s Putinom, ale USA súčasne vylučujú akúkoľvek vojenskú pomoc Turecku v Idlibe, pretože by to znamenalo zostreľovanie ruských lietadiel,“ píše Spencerová.

Turecký prezident do toho ale konštatuje, že na severozápade Sýrie nie je problém s Ruskom ani Iránom, pretože oveľa viac ho zaujímajú potenciálni džihádisti, ktorých by boje vytlačili do Turecka a samozrejme kurdskej oblasti ďalej na východ.

Okrem toho novinárka informuje aj o postoji tureckého prezidenta voči Európe. Erdogan totiž tvrdí, že hranice pre migrantov smerujúcich do EÚ už nezavrie, lebo je to vraj „hotová vec“.

Objavili sa tiež informácie, že grécka pohraničná stráž na svojich hraniciach zabila prvého z desiatok tisíc blížiacich sa migrantov. Podľa Spencerovej sa ale pohraničná stráž vo všeobecnosti snaží migračnú vlnu skôr len blokovať, než aby do davov strieľala.

„Zatiaľ čo EÚ jednotný postoj k tureckému „migračnému kohútiku“ zatiaľ stále nemá, Angela Merkelová vyjadrila pochopenie pre Erdoganove problémy v Idlibe, ale jedným dychom dodáva, že vypúšťanie migrantov do Európy je „neprijateľné“. Eurokomisárka pre ľudské práva Mijatovičová zas zistila, že na grécko-tureckých hraniciach už panuje humanitárna kríza,“ informuje v závere novinárka s tým, že medzitým eurokomisárka vyzvala Turecko, Grécko a ďalšie krajiny, aby okamžite prijali opatrenia, ktoré zabránia ďalšiemu zhoršovaniu situácie.

HSP