14.8.2013 11:07:57

Snowden novinárom radí, ako sa vyhnúť sledovaniu

 

Pre New York Times vyhlásil, že americké médiá prestali po teroristických útokoch 11. septembra 2001 plniť funkciu kontroly vlády!

 

„Po teroristických útokoch 11. septembra sa mnohé vydavateľstvá v Amerike vzdali kontroly vlády zo strachu ukázať sa nevlasteneckými a prinášať finančné úbytky v období, počas ktorého vlastenecké nálady stúpali. Táto stratégia bola výhodná pre biznis, no spoločnosť vyšla draho“, - povedal Snowden. Práve z tohto dôvodu on odovzdal informácie americkej režisérke Laure Poitrasovej a reportérovi britských novín The Guardian Glennovi Greenwaldovi a nie pracovníkom veľkých amerických vydavateľstiev.

Aj v rozhovore s novinárom Peterom Maassom poznamenal, že reportéri, aby si zabezpečili bezpečnosť svojich materiálov pred úradmi, mali by sa naučiť používať šifry.  

„Veľmi som bol prekvapený keď som sa dozvedel, že v spravodajských organizáciách sú ľudia, ktorí nechápu, že ktorýkoľvek nezašifrovaný oznam, ktorý sa posiela internetom, získava aj každá spravodajská služba sveta.“

New York Times uverejnil aj materiál Petera Maassa, venovaný Laure Poitrasovej. Hovorí sa v ňom o metódach, ktoré používa, aby sa vyhla pozornosti spravodajských služieb, i o tom, ako začala spolupracovať so Snowdenom.

Poitrasová sa momentálne zaoberá poškodzovaním práv amerických občanov zo strany federálnych úradov.

Počas prípravy rozhovoru so Snowdenom sa stala jeho sprostredkovateľom. Snowdenovi posielala zašifrované otázky a jeho odpovede posielala zase Maassovi.

x x x

Iba na občerstvenie pamäti si pripomeňme prvotnú Snowdenovu informáciu, že americké špeciálne služby sledovali svojich spoluobčanov už niekoľko rokov a napr. len v Nemecku denne kontrolovali do 20 miliónov telefonických rozhovorov.

Podľa vz.ru, 14. august 2013