04.8.2012 10:55:06

Slovensko je nielen demokratické, ale aj slušné

Teroristický čin v minskom metre (13 mŕtvych a vyše 190 ranených) je dôkazom, že zahraničné štáty a veľvyslanci sa rozdelili na dva tábory, vyhlásil dnes v Minsku počas besedy s azerbajdžanským veľvyslancom bieloruský prezident Lukašenko.
„V tomto prípade sa zahraniční veľvyslanci v Bielorusku rozdelili do dvoch táborov: na tých, ktorí majú radi našu krajinu a želajú dobro nášmu štátu. No sú aj iní“, - povedal Lukašenko a oznámil, že celý rad krajín nezaslal vyjadrenie sústrasti v spojitosti s následkami tohto teroristického činu.
Bieloruský prezident nechápe pozíciu týchto krajín a ich vzťah k tragickým udalostiam v Minsku. „Nerozumiem ako je možné, že civilizované a demokratické krajiny, a na takéto označenie pretendujú, nevyslovili ani slovo sústrasti s bieloruským ľudom“, - povedal Lukašenko a dodal: „Toto je lakmusový papier pozície, akú zastávajú jednotlivé štáty a ich veľvyslanci.“
Z tlačovej služby prezidenta vyšla informácia, že z európskych krajín vyjadrilo sústrasť len päť štátov: Poľsko, Litva, Lotyšsko, Estónsko a Slovensko.
Rad európskych krajín zaslalo vyjadrenie sústrasti cestou ministerstva zahraničných vecí: Nemecko, Maďarsko, Francúzsko, Taliansko, Fínsko, Izrael a ďalšie. Medzi tými, ktorí slová sústrasti nezaslali je USA, Kanada, V. Británia.
Podľa RIA Novosti, 19. apríl 2011