24.11.2017 08:38:17

Slovenská opozícia navrhla uznať Krym za súčasť Ruska

 

Na Slovensku jedna z opozičných strán a rad nezávislých poslancov vystúpili za priznanie zákonnosti zjednotenia Krymu s Ruskom, píšu noviny Izvestia.

 

Konkrétne šéf tlačovej služby „Ludovej strany Naše Slovensko“ Milan Uhrík poznamenal, že prejav vôle obyvateľov Krymu si treba ctiť.

Priznanie polostrova za súčasť Ruska podporil aj nezávislý poslanec Peter Marček, ktorý je rozhodnutý iniciovať aby sa o tejto otázke hlasovalo v parlamente. Krym sa podľa jeho názoru stal ruským v súlade s medzinárodným právom. Referendum, uskutočnené na polostrove v roku 2014, vyjadrilo podľa neho vôľu väčšiny obyvateľov regiónu.

„Pre mňa je to nespochybniteľná otázka. Verím, že môj názor zdieľa aj nemálo slovenských občanov. Krym bol súčasťou Ruska. Polostrov bol odovzdaný Kyjevu Nikitom Chruščovom v roku 1954, keď bola Ukrajina súčasťou ZSSR. Navyše, zjednotenie v roku 2014 sa udialo na základe referenda. Moskva má na to plné právo,“ podtrhol Marček.

Izvestia poznamenáva, že na zaradenie na prerokúvanie tejto otázky v NR SR je treba, aby ju podporilo najmenej 15 poslancov. Zaručiť si takúto podporu v NR SR nebude podľa Marčeka žiadny problém.

Podľa Georgija Muradova, stáleho predstaviteľa Krymu pri prezidentovi RF, nepriznanie polostrova Európskou úniou za súčasť Ruska spochybňuje jeho územnú celistvosť. „Toto je neprijateľné. Krymčania raz a navždy v referende rozhodli o ďalšom osude polostrova. Verím, že pod tlakom európskej spoločenskej mienky sa bude postupne meniť jej postoj v krymskej otázke,“ cituje list Muradova.

Podľa ria.ru, 24. 11. 2017