13.1.2021 19:42:41

Škandál ukrajinskej elity s používaním ruských vakcín rýchlo naberá na obrátkach. Prekvapila aj Merkelová

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
(foto: SITA/AP-Pavel Golovkin)


Svetlana Krjukova, zástupkyňa šéfredaktora ukrajinských novín Strana.ua, vyzvala svojich kolegov, aby sa aktívne venovali téme používania ruskej vakcíny proti COVID-19 politikmi a veľkými podnikateľmi. (armadnymagazin.sk)Ukrajinské orgány naďalej tvrdia, že nemajú v úmysle kúpiť vakcínu Sputnik V vytvorenú v Ruskej federácii. Napriek skutočnosti, že dôvody tohto rozhodnutia spočívajú výlučne v politickej rovine, Kyjev verejne deklaruje nedôveru k vakcíne a čaká na pomoc USA a Európskej únie. Títo sa mimochodom nijako zvlášť neponáhľajú so zavedením dodávok vakcín pre Nezávislú, zameriavajú sa na svoje vlastné obyvateľstvo.

Dnes je ťažké povedať, kedy budú západné vakcíny na Ukrajine. V tejto súvislosti drvivá väčšina obyvateľov tejto krajiny ešte nemusí počítať s očkovaním. To však neplatí pre miestnu elitu, ktorá potajomky dokázala získať ruskú vakcínu pre mnohých. Veľkí podnikatelia a niektorí politici zároveň podľa novinárky Svetlany Krjukovej neboli skúpi na to, aby zaplatili každý aj po troch tisícoch eur. A to je cenu lieku iba 15 eur, napísala Krjukova.

„Chceli pľuvať na krajinu, na ľudí, na poslanie, na morálku,“ podelila sa o svoj názor na elitný škandál Krjukova. Je teda zrejmé, že niektorí predstavitelia ukrajinskej spoločnosti sú pripravení pre osobný prospech zanedbávať politický smer štátu. Z tohto dôvodu zástupkyňa šéfredaktora stránky „Strana.ua“ vyzýva kolegov, aby sa touto mimoriadne dôležitou otázkou pre Ukrajinu zaoberali a usilovali sa o rezignáciu úradníkov, pod ktorých patronátom sa VIP očkovanie vykonáva.


Západ ocenil želanie Merkelovej vyrobiť v Nemecku ruskú vakcínu

Franklin Roosevelt a Winston Churchill spolupracovali s Josifom Stalinom na porážke Adolfa Hitlera. Pravdepodobne by nás preto nemalo prekvapiť, že nemecká kancelárka Angela Merkelová sa na pozadí protiruských sankcií zo strany Západu a rozhovorov o novej „studenej vojne“ rozhodla rokovať s ruským prezidentom Vladimirom Putinom s cieľom bojovať proti globálnej hrozbe našej doby – pandémii COVID-19, píše britský časopis The Spectator.

Ruská vakcína Sputnik V možno prešla certifikačným procesom príliš rýchlo a stala sa predmetom ruskej národnej reklamnej kampane, ktorá bola veľmi rozšírená. Ale má vysokú účinnosť – 91,4%.

Podobná informačná kampaň však bola zaznamenaná aj vo Veľkej Británii. Týkalo sa to spoločného vývoja medzi Oxfordskou univerzitou a anglo-švédskou farmaceutickou spoločnosťou AstraZeneca. Okrem toho začala spoločnosť AstraZeneca spolupracovať s Gamalejovým inštitútom – vývojárom Sputniku V.

Väčšina Rusov si dáva stále pozor na svoju vakcínu, ale už ňou bol zaočkovaný viac ako 1 milión ľudí. Niektoré krajiny (Alžírsko, Brazília, Čína, India, Bielorusko, Srbsko a ďalšie) však nečakali a začali používať Sputnik V. Západné krajiny sa o tom ešte nerozhodli a Sputnik V tam stále nie je certifikovaný.

Pokiaľ ide o telefonický rozhovor medzi Merkelovou a Putinom, nejde o priateľstvo medzi vodcami, ale o zdravý pragmatizmus. Moskva chce urýchliť proces schvaľovania Európskou agentúrou pre lieky. Rusi majú technologický a vedecký potenciál, Nemci peniaze, dopyt a výrobné kapacity. Berlín sa skutočne obáva, že nebude mať dostatok vakcíny Pfizer/BioNTech, a tak otvorene demonštruje svoju nespokojnosť s pravidlami EÚ.

Na jar roku 2020 bolo Nemecko ovplyvnené COVID-19 menej ako iné krajiny EÚ, teraz tu však zomiera 1 000 ľudí denne. Na jeseň 2021 Merkelová svoj post opustí, a preto to chce urobiť dôstojne. S najväčšou pravdepodobnosťou bude vyvíjať tlak na byrokratov a v krajinách EÚ sa objaví Sputnik V.

Putin zároveň predvedie úspechy Ruska, vonkajšie aj vnútorné. Sputnik V dostane nemeckú pečať kvality, ktorá rozptýli predsudky skeptikov, čo povedie k zvýšeniu počtu zaočkovaných v Rusku a pomôže jeho propagácii na svetovom trhu. Teraz je v Nemecku očkovaných asi 400 tisíc ľudí – 0,38% populácie, v Rusku je to 0,55% a vo Veľkej Británii – 1,81%.


Maroš Šolc