22.9.2013 15:29:53

Sergej Lavrov: „Americkí partneri sa nás snažia vydierať“

USA sa snažia vydierať Rusko, chcú Moskve a svetu nanútiť plán regulácie v Sýrii, ktorý je obrátený naruby, povedal v Moskve minister zahraničných vecí RF Sergej Lavrov. Prístup Západu k sýrskej kríze je veľmi spolitizovaný a chce dokázať svoju nadradenosť, ako aj možnosť diktovať tempo a pravidlá na Blízkom východe. Toto nemá nič spoločné s riešením sýrskej krízy a s likvidáciou jej chemických zbraní, konštatoval Sergej Lavrov.

Šéf ruskej diplomacie, ktorý je väčšinou zdržanlivý a korektný, po prvýkrát vystúpil s takýmto tvrdým vyjadrením na adresu západných partnerov. Pomenoval tiež nezrovnalosti v sýrskej otázke medzi Ruskom a Čínou na jednej strane a USA, Parížom a Londýnom na strane druhej.

Napríklad, že manipulácie okolo poslednej správy inšpektorov OSN o chemických zbraniach preukazujú, že Západ vlastne žiadnu kontrolu nepotreboval:

Francúzsko a USA neskrývali, že nepotrebujú žiadnu správu. Dávno predtým, ako bola správa pripravená, vyhlásili, že už všetko dávno vedia a ich dôkazy sú jednoznačné. Doteraz nám ich neposlali. A to, čo ukázali, nepotvrdzuje, že táto epizóda, je spojená s použitím chemických zbraní zo strany Asadovho režimu.

Sergej Lavrov pripomenul, že ešte pred začiatkom vyšetrovania sa v amerických novinách objavil otvorený list (odoslaný 8. septembra 2013) veteránov CIA a Pentagónu pre prezidenta Baracka Obamu. Súčasný šéf CIA John Brennan podľa neho vraj cielene zavádza Kongres a americkú verejnosť, keď sa snaží o zopakovanie irackého scenára. A že oficiálny Damašek nemá s chemickým útokom (odvolávka na britské špeciálne služby) nič spoločné.

Podľa ruského diplomata, Západ nevidí v Rusko-americkej dohode zo 14. septembra (o medzinárodnej kontrole sýrskych chemických zbraní) šancu na zbavenie sa značného množstva otravných látok. Naopak, vidí šancu „aby mohol realizovať to, čo mu Rusko a Čína nedovoľovali – prijať rezolúciu proti režimu, ktorá zároveň pozdvihne opozíciu.“ Cieľom je zo všetkého obviniť Bašara Asada, čím by sa otvorila aj cesta k vojenským a útočným scenárom.

Lavrov tvrdí:  Západ nemôže priznať, že sa opäť pomýlil. Pomýlili sa v Líbyi, keď bombardoval krajinu a doviedol ju na pokraj kolapsu. To isté sa stalo aj v Iraku. Lenže nikto to už nespomína. Všetci hovoria len jedno, že Bašar Asad má odstúpiť. 

Minister zahraničných vecí RF pripomenul, že dve tretiny vojakov opozície sú džihádisti a že ich cieľom je vytvorenie islamského kalifátu v Sýrii. No a to môže spôsobiť regionálnu katastrofu.

Sergej Lavrov tiež odmietol snahy, aby sa Rusko stalo jedinou krajinou, ktorá má niesť zodpovednosť za likvidáciu chemických zbraní v Sýrii:

Chcem podotknúť, že nie sme garantom likvidácie chemických zbraní v Sýrii. Zabezpečili sme pripojenie sa Sýrie ku Konvencii o zákaze chemických zbraní bez akýchkoľvek pochybností. Teraz je garantom splnenia všetkých povinností zo strany Sýrie medzinárodné spoločenstvo (Organizácia pre zákaz chemických zbraní).

 

Podľa Hlas Ruska, 22. september 2013