19.11.2020 15:31:30

Šéf ruskej rozviedky Naryškin: Niekoľko západných krajín vyvoláva rozpad mierových dohôd v Karabachu

Riaditeľ rozviedky RF
Riaditeľ rozviedky RF
(foto: AM)


Riaditeľ Zahraničnej spravodajskej služby (SVR) Sergej Naryškin obvinil niekoľko západných krajín z pokusu o opätovné nastolenie konfliktu v Náhornom Karabachu s cieľom vylúčiť Rusko zo Zakaukazska. (armadnymagazin.sk)“Podľa informácií, ktoré máme, niektoré západné krajiny prostredníctvom dostupných kanálov provokujú arménskych a azerbajdžanských nacionalistov k diskreditácii a porušeniu dohody o prímerí. Arménov sa snažia presvedčiť, že mier v Náhornom Karabachu je porážkou Jerevanu. Azerom sa naopak hovorí, že Kremeľ „im ukradol víťazstvo“, keď bola azerbajdžanská armáda krôčik od toho, aby zaujala Stepanakert,“ uviedol Naryškin vo vyhlásení, ktoré v stredu zverejnilo tlačové stredisko SVR.

Podľa Naryškina „sa popredné krajiny NATO snažia skryť podráždenie nad dohodou dosiahnutou za aktívnej účasti Ruska medzi Azerbajdžanom a Arménskom v prímerí v Náhornom Karabachu“.

“USA a ich spojencov rozčuľuje, že vojna bola zastavená sprostredkovaním Moskvy. Koniec koncov, v podstate sa tak anulovalo“ ich mnohoročné úsilie o vytlačenie Ruska zo Zakaukazska,” poznamenal šéf SVR.

„Ani Washington, ani „zjednotená Európa“ sa nechcú zmieriť s existujúcou mocenskou rovnováhou v regióne. počas jej demontáže nemysleli na nič lepšie, ako sa pokúsiť znovu vyvolať rozpor medzi ľuďmi v Azerbajdžane a Arménsku,“ varoval.

„Takéto činy sú ďalším dôkazom  skutočnosti, že USA a ich európski priatelia, ako vždy, riešia svoje problémy na úkor záujmov obyčajných ľudí, tentoraz Azerbajdžančanov a Arménov. Američania a Európania sa neobávajú, že ich provokácie môžu viesť k novému krviprelievaniu a uvrhnú región do vážneho vojenského konfliktu.“


27. septembra sa situácia v Náhornom Karabachu zhoršila, na spornom území sa začali aktívne boje. 9. novembra podpísali vodcovia Ruskej federácie, Azerbajdžanu a Arménska spoločné vyhlásenie o úplnom zastavení nepriateľských akcií v Náhornom Karabachu. Dokument počíta s nasadením ruských mierových síl v regióne. 13. novembra ruský prezident Vladimir Putin podpísal dekrét o zriadení medzirezortného centra humanitárnej reakcie pre Náhorný Karabach. Zahŕňalo zástupcov ministerstva pre mimoriadne situácie, ministerstva zahraničných vecí a FSB, zástupcov ďalších zainteresovaných federálnych výkonných orgánov. Rozhodnutím o organizačných otázkach je poverené ministerstvo obrany.


armadnymagazin.sk