14.11.2018 10:26:31

Šéf Gazpromu: Nehľadiac na hrozby zo strany USA bude projekt Severný prúd 2 realizovaný

Šéf Gazpromu Alexej Miller vyjadril istotu v tom, že projekt Severný prúd 2 bude realizovaný nehľadiac na hrozby zo strany USA. V utorok americký veľvyslanec pri EÚ Gordon Sonland vyhlásil, že Washington má mnoho nástrojov na to, aby zabránil výstavbe plynovodu, ktorý robí podľa jeho slov Európu, a teda aj USA, zraniteľnými.

“Vidíte to ale sami – už je postavených 200 kilometrov. A to ostatné tiež dostaviame,” odpovedal Miller spravodajcovi denníka Kommersant.

 

Severný prúd 2

 

Projekt Severný prúd 2 predpokladá výstavbu plynovodu s kapacitou 55 miliárd kubických metrov plynu ročne od pobrežia Ruska cez Baltické more do Nemecka. Jeho dĺžka bude viac ako 1 200 kilometrov. Proti tomuto projektu vystupuje niekoľko štátov, oi. Ukrajina, ktorá sa obáva, že príde o zisk z tranzitu ruského plynu, a USA, ktoré presadzujú plány exportu svojho LNG do Európy.

 

Kancelárka SRN Angela Merkelová zo svojej strany neraz zdôraznila, že Berlín považuje projekt Severný prúd 2 za komerčný, pritom ale spája jeho realizáciu sa zachovaním tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu. Ruská strana tiež neraz vyhlásila, že tento projekt je úplne konkurenčný a nepredpokladá zastavenie tranzitu plynu cez Ukrajinu.

HSP, 14. 11. 2018, Sputnik