19.10.2020 11:44:55

Šéf britskej rozviedky MI5: „Dnešným problémom je Rusko, budúcim Čína“

Súčasný riaditeľ MI5
Súčasný riaditeľ MI5
(foto: BBC)


Konečne sa dočkali. Šéf britskej kontrarozviedky MI5 Ken McCallum, ktorého do funkcie menovali ešte koncom marca tohto roku, konečne prehovoril pred novinármi. Rozprával o cieľoch a úlohách svojho rezortu a pomenoval aj hlavných nepriateľov Veľkej Británie, ktorými sú, ako inak, Rusko a Čína. (zemavek.sk)Britskí novinári, v podstate, nezistili nič nové. Šéf kontrarozviedky zopakoval staré postuláty o nepriateľoch Veľkej Británie a celej „západnej civilizácie“, ktorými sú Rusko a Čína. „Máme dočinenia s dosť nepríjemnou kombináciou terorizmu, ktorý nikam nezmizol, a s nárastom nepriateľskej činnosti, ktorá sa podporuje na štátnej úrovni,“ vyhlásil McCallum v rozhovore pre spravodajcu britskej korporácie BBC pre otázky bezpečnosti Gordona Coreru. A tiež, prirodzene, podľa jeho slov, príslušníci britských tajných služieb pracujú poctivo, bojujú o mier, o spravodlivosť a konajú v rukavičkách. Takmer anjeli…

Ako podotkol, hrozby pre Veľkú Britániu a celú západnú civilizáciu sú stále rôznorodejšie a je čoraz ťažšie včas ich odhaliť. „Ak sa ma opýtate, rozviedka ktorého štátu robí najviac problémov pre Veľkú Britániu v tomto období, poviem, že je to Rusko. Ale ak sa ma spýtate, ktorá z krajín bude formovať situáciu vo svete v najbližšom desaťročí a ktorá bude mať tie najväčšie možnosti a bude predstavovať najväčšiu hrozbu pre Veľkú Britániu, tak je to Čína. Dá sa povedať, že ruské tajné služby sú obdobia zlého počasia a Čína je to totálna zmena klímy,“ uviedol šéf britskej rozviedky.

Ken McCallum si „sadol na obľúbeného koníka“ a začal opakovať mýty o celý svet ohrozujúcich ruských, čínskych a iných agentoch: „V roku 2020 nejde už o špiónov a odcudzenie štátnych tajomstiev, aj keď to všetko je tiež dôležité, ale vidím, že existuje ohrozenie ľudí až do pokusov o vraždu, ako to bolo v prípade s otrávením Navaľného. Vidíme, že existuje ohrozenie demokracie, našej infraštruktúry, vedeckých výskumov, sú tu hrozby v rôznych sférach,“ postrašil domácu verejnosť šéf rozviedky.

Za hlavnú úlohu na vnútornom fronte Ken McCallum označil boj proti terorizmu a islamskému extrémizmu vo Veľkej Británii, ale pritom poukázal na nárast hrozieb zo strany ultrapravicových organizácií. Uviedol, že 8 z 27 teroristických útokov, ktoré sa v priebehu ostatných štyroch rokoch podarilo odvrátiť príslušníkom britskej rozviedky v záverečnom štádiu prípravy, boli spojené s členmi ultrapravicových organizácií.

Niet sa čomu čudovať, že nový šéf britskej rozviedky opakuje mýty o „ruských agentoch – zabijakoch, otráveniach, vraždách, ohrození západnej civilizácie“ atď. Stačí pripomenúť, že Ken McCallum bol kurátorom vyšetrovania (a fakticky inscenácie, lacnej frašky) pokusu o otrávenie Skripaľovcov. V tých časoch britská rozviedka pripravila kopec rôznych „mýtov“ a otvorených klamstiev.

Zabudla však na jedno: nepredložila ani jeden najmenší dôkaz o tom, že Skripaľovcov sa pokúsili otráviť mýtickí ruskí agenti. Vo vývoji tohto  scenára britská rozviedka pokračuje už takmer tri roky. Niet pochýb, že nový šéf MI5 aj vo veci riadenia svojho rezortu bude udržovať tradície kauzy Skripaľovcov, a teda sa zbierka mýtov o činoch ruských, čínskych, iránskych a iných agentov rozrastie…


 

Zdroj: Глава британской контрразведки МИ-5: самая большая проблема Британии сегодня – это Россия, BBC, 14.10.2020


Eugen Rusnák (zemavek.sk)