16.9.2020 18:18:04

Schovala sa za „novičok“: Prečo Angele Merkelovej vyhovuje incident s Navaľným?

Spolková kancelárka
Spolková kancelárka
(foto: Foto:TASR/AP-Michael Kappeler/Pool via AP)


V Nemecku prebieha tvrdý zápas medzi stúpencami dokončenia komerčne výhodného projektu „Severný prúd 2“ a proamerickým krídlom nemeckých politických kruhov, ktorí chcú za každú cenu zruinovať obojstranne výhodnú spoluprácu s Ruskom. Spolková kancelárka Angela Merkelová je vystavená obrovskému tlaku zo strany USA, ktorému zrejme nie je schopná vzdorovať, zároveň by však pred nemeckou verejnosťou nechcela úplne stratiť svoju tvár, usudzuje Jekaterina Timošenková z Centra nemeckých štúdií Inštitútu Európy Ruskej akadémie vied (RAN). (HSP)Merkelová postavená pred dilemu

Ešte pred incidentom s Navaľným bola Merkelová postavená pred dilemu: alebo pokračovať vo výhodnom biznise s Ruskom a získať tak pre Nemecko výhodnú pozíciu distribučného centra ruského plynu v Európe, alebo sa podriadiť diktátu Washingtonu a nakupovať radšej predražený americký skvapalnený plyn.

Pokiaľ Američania vykrúcali ruky súkromným subdodávateľlom projektu ,ako napríklad švajčiarskej firme Allseas, dovtedy sa Angela Merkelová aspoň formálne vzpierala americkému nátlaku a nástojila na tom, že „Severný prúd 2“ je čisto komerčný projekt, ktorý nemá s politikou nič spoločné. Situácia sa zmenila, keď sa Američania začali vyhrážať sankciami aj nemeckým subjektom, vrátane prístavu Sassnitz-Mukran, ktorý slúži ako logistická základňa plynovodu „Severný prúd 2“.

 

Nedostatočná sila

Za týchto okolností si Angela Merkelová uvedomila, že nemá dostatočnú silu, aby mohlo vzdorovať Američanom. Na stranu USA sa totiž postavili aj niektoré krajiny EÚ. Sankčnej vojne zo strany USA mohlo Nemecko čeliť iba v tom prípade, ak by ho podporila celá EÚ. To sa však nestalo, pretože niektoré krajiny EÚ sa vyľakali perspektívy ďalšieho posilnenia roly Nemecka v EÚ, ako hlavného distribútora ruského plynu. V tejto situácii Berlín nedokáže odolať americkému tlaku.


Nečakané záchranné koleso

Napriek tomu však Angela Merkelová nechce vyzerať ako porazená a potrebuje si zachrániť tvár pred nemeckou verejnosťou, ak by skutočne mala ustúpiť Američanom v otázke „Severného prúdu 2“. Nečakané záchranné koleso sa objavilo v podobe incidentu s Navaľným, ktorý sa ponúka ako optimálne zdôvodnenie nemeckej kapitulácie v otázke „Severného prúdu 2“. Pokiaľ by Merkelová nemusela riešiť svoju dilemu v podmienkach neúnosného tlaku USA, nedošlo by k unáhlenému obvineniu Kremľa z údajnej otravy Navaľného, ale namiesto toho by nemeckí lekári a nemecká prokuratúra normálne spolupracovali s ruskými lekármi a s ruskou prokuratúrou na vyšetrení skutočného pozadia incidentu s Navaľným.

 

Výhodný projekt

Nemci vedia, že „Severný prúd 2“ je pre nich veľmi výhodný projekt. Neustále preto hľadali a aj teraz hľadajú varianty jeho záchrany. Nechcú sa tohto projektu úplne vzdať, keďže dobre chápu, že vďaka „Severnému prúdu 2“ posilnia svoju vlastnú suverenitu aj voči USA. Jekaterina Timošenková je presvedčená, že pokiaľ existuje nejaký variant záchrany plynovodu, Nemci ho nepochybne nájdu.

 

Vyhrotená situácia

Napriek tomu však celá aféra s Navaľným už negatívne poznačila rusko-nemecké vzťahy. Až doposiaľ Moskva vychádzala z toho, že Nemecko síce nie je spojencom Ruska, no nie je ani jeho nepriateľom, keďže aj napriek kritike Kremľa, Nemci vo vzťahu k Rusku zachovávali korektný a vyvážený postoj na rozdiel od niektorých iných členov EÚ a NATO. Prečo sa teda situácia takto vyhrotila tesne pred dokončením „Severného prúdu 2“? Príčinou je nervozita Američanov, ktorí si uvedomujú, že po dokončení plynovodu už nebude také ľahké zavrieť ventil, nakoľko Nemecko a Európa by začali reálne profitovať z priamych dodávok ruského plynu. Preto Američania stupňujú svoj tlak práve teraz, kedy ešte je šanca zablokovať dokončenie posledného úseku podmorského plynovodu, – konštatuje Jekaterina Timošenková.


Gabriel Gačko (HSP)