23.2.2018 13:52:34

Satanovskij o ruských raketách stredného a krátkeho doletu: Nech si Američania vreštia koľko chcú

Ruský politológ Jevgenij Satanovskij reagoval na portáli Politexpert na rastúcu hystériu Američanov súvisiacu s rozmiestňovaním nových ruských okrídlených rakiet, vyzbrojených jadrovými hlavicami.

Robert Sufer, odborník na americký raketový program požaduje, aby Moskva začala dodržiavať dohodu RSMD (dohoda o likvidácii rakiet krátkeho a stredného doletu), ktorá bola podpísaná ešte v roku 1987 medzi Gorbačovom a Reaganom. Robert Sufer považuje kroky Moskvy za agresívne.

Jevgenij Satanovskij sa dosť tvrdo vyjadril na Suferovu adresu. Rusko dohody dodržiava, Moskva však nebude donekonečna ustupovať Američanom, ktorí zvyšujú tlak na Rusko. Rusko už nebude znižovať svoj jadrový potenciál kvôli americkým nikdy nesplneným sľubom, ako tomu bolo v gorbačovsko-jeľcinovskom období. Rusko by mohlo uvažovať o znížení počtu rakiet krátkeho a stredného doletu, vyzbrojených jadrovými hlavicami, to by sa však museli Američania a NATO stiahnuť až na hranice bývalej Nemeckej demokratickej republiky.

Podľa Satanovského by malo Rusko rozmiestniť ešte viac svojich rakiet krátkeho a stredného doletu nielen na svojich hraniciach, ale aj na ponorkách a ruských bojových lodiach. Čím viac ruských rakiet bude v bojovom nasadení, tým slušnejšie sa Američania budú správať. Rusko bude viesť svoju bezpečnostnú politiku bez ohľadu na krik Američanov, uviedol ruský analytik.

HSP, 23. 2. 2018, Politexpert.ru