01.5.2016 08:32:42

Sankcie urobili z Moskvy raj gurmánov

 

Výsledkom potravinového embarga, ktoré Rusko zaviedlo proti západným štátom ako odpoveď na ich sankcie, je rozhodnutie moskovských hotelierov opätovne si objaviť ruskú kuchyňu a tradičné ruské potraviny, píše Guardian. Vďaka čerstvým a cenovo prijateľným jedlám sú reštaurácie v hlavnom, meste hosťami priam zavalené a Moskva sa právom môže považovať za „rajom pre gurmánov“.

 

Pokiaľ by ešte nedávno chcel niekto v Moskve nazvať elegantnú moskovskú reštauráciu na počesť nejakého „nemoderného provinčného ruského mesta“, tak táto idea by bola nepochopená. Lenže úspech reštaurácie „Voronež“ a tucty jemu podobných prezrádzajú, že trendy sa zmenili a v krátkom čase sa Moskva zmenila z „kulinárskej púšte“ na „raj gurmánov“.

Potravinové embargo, ktoré Moskva zaviedla proti EÚ a radu ďalších štátov, vyvolalo nielen hnev, ale aj záujem o potraviny ruskej výroby, píše list. Spolu s pokusmi obchádzať sankčné zákazy, napríklad kopírujúc európske syry a mäsové výroby, sa ruským hotelierom zachcelo opätovne objaviť tradičné ruské jedlá a tradičnú kuchyňu. Takto vznikol dopyt po kamčatskom krabovi a množstva druhov rýb z ruských riek a morí.

„Každý by mal zachovávať spojenie s kuchyňou rodnej krajiny. My už poznáme fua-gru, morských ježkov..., no sviatočné jedlo bude pre mňa navždy pozostávať z vodky, sleďov a pirohov, - priznal sa hotelier Alexander Rappoport. – Keď sa chcem uvoľniť, tak fľaštička studenej vodky je pre mňa omnoho chutnejšia ako čokoľvek, zrejme v tom hrá rolu genetika“.

Móda ruskej kuchyne sa zrejme stala jedným z veľmi príjemných následkov dva roky dvíhajúceho sa nacionalizmu, píše Guardian. No a sankcie vybudili rozvoj ruského poľnohospodárstva a pomohli Rusom pochopiť, že im treba konzumovať len čerstvé potraviny.

„Na farmu cestujem približne dvakrát do mesiaca, - hovorí Rappoport, - poznám osobne takmer každú kravu. Samozrejme, mäso, ktoré bolo vyprodukované 200 km odtiaľto, bude vždy lepšie, ako mäso z hermetického balenia, dovezeného z Ameriky. Veď ani nemám predstavu čo to bola za krava, čím ju kŕmili a kedy ju zabili.“

Potravina „miestneho pôvodu“, to je tiež relatívne ak hovoríme o krajine, ktorá má rozlohu šestiny súše, uvádza britský list. Lebo aby sa kraby z Magadanu a Kamčatky dostali do Moskvy, musia precestovať dvakrát tak dlhú cestu ako ryby z Európy. Pričom s logistikou v Rusku je to stále zlé. Hotelieri hovoria, že ľahšie je do Moskvy priviezť potraviny z Paríža, ako z Murmanska. No, vďaka západným sankciám o rozhodností šéfkuchárov, situácia sa aj tu pomaly mení.

Počas ekonomických ťažkostí a slabého rubľa používanie miestnych potravín napomáha znižovať účty a preto sú moskovské reštaurácie hosťami úplne preplnené, bez ohľadu na krízu, píše Guardian. Donedávna sa tu do reštaurácií chodilo len vo významných dňoch, tak dnes sa v nich sedí každodenne. Táto tendencia dostáva prudko sa zvyšujúci rozvoj a napomáha objaveniu sa novej generácie moskovských gurmánov, uzatvára autor článku.

Podľa finobzor.ru, 30. 4. 2016