04.8.2012 10:55:06

Sankcia za odstránenie sankcií

Stály predstaviteľ RF v OSN Vitalij Čurkin prezradil v čom bolo pre Rusko výhodné súhlasiť s rezolúciou o Iráne.

V priebehu rokovaní okolo novej rezolúcie Rady bezpečnosti OSN o Iráne sa Rusku podarilo s Washingtonom vyriešiť pre seba nemenej dôležitú otázku. Dosiahlo stiahnutie sankcií proti radu svojich spoločností i fyzických osôb. A čo sa týka Teheránu, v Moskve predpokladajú, že prijatím rezolúcie nič nestratil, napriek tomu, že iránski predstavitelia si to nemyslia.

V máji tohto roku USA stiahli rozhodnutie uplatňovať sankcie ohľadne „Rosoboronexporta“, Tulského „KB priborostroenia“, Moskovského leteckého inštitútu a ruskej chemicko-technologickej univerzity. Washington dal zároveň slovo, že už nebude robiť ruským spoločnostiam nijaké protivenstvá.
- Ruská strana jednoznačne vychádza z toho, že USA už nepodniknú žiadne exteritoriálne sankcie voči fyzickým i právnickým osobám, uviedla diplomatove slová agentúra ITAR-TASS.
Komentujúc prijatú antiiránsku rezolúciu, ktorú Teherán nazval „špinavou servítkou“, Čurkin zdôraznil, že islamská republika má stále možnosť realizovať navrhnutú schému výmeny uránu pre svoj experimentálny reaktor. Prvoradý záujem o to však musí mať ona sama. - Dúfame preto, že kontakt na realizáciu tejto schémy sa nám s iránskymi partnermi podarí predĺžiť. Treba naň totiž nazerať aj ako na opatrenie dôvery k medzinárodnému spoločenstvu o skutočných iránskych plánoch, povedal.
Moskva sa pri hlasovaní s pochopením postavila k rozhodnutiu Turecka a Brazílie hlasovať proti tejto rezolúcii.
Vzgljad 10. jún 2010 (krátené)

Zaujímavosť
Po takto prijatej sankcii môže Rusko dodať do Iránu svoje komplexy S-300 aj s raketami. Textácia dokumentu sa totiž na tento typ výzbroje nevzťahuje.
Rovnaké stanovisko dnes uverejnili viaceré zdroje.
-vmi-

USA: Dodanie S-300 do Iránu nie je v rozpore so sankciami OSN
vzgljad 11. jún 2010

Podľa nemenovaného zdroja z Kremľa, uviedla neskoršie RIA Novosti, komplexy S-300 vraj predsa len spadajú pod sankcie OSN.
Evidentne sa teda tejto téme budeme môcť objektívnejšie a zodpovednejšie venovať až o niekoľko dní. Hneď ako bude ruským prezidentom zverejnený avizovaný zoznam "zakázaných" zbraní a techniky
V. Mikunda, 11. jún 2010