03.3.2018 09:39:22

Saleziáni z Damasku varujú pred skresľovaním informácií: Hrozbou nie je Sýrska vláda, ale teroristi, ktorí sú označovaní za opozíciu

Saleziáni Don Bosca na Slovensku zverejnili na svojej stránke správu od svojich sýrskych “kolegov”, ktorí pôsobia v Damasku. V nej sa varuje pred skreslenými informáciámi, ktoré často prinášajú západné mainstreamové médiá. Podľa sýrskych saleziánov hrozbou nie je vláda Bašára Asada, ale teroristi, ktorí sú označovaní za opozíciou.

Západní lídri a média často šíria propagandu o tom, ako je sýrska vláda tyranská a zabíja vlastné obyvateľstvo. Taktiež podporujú tzv. “umiernenú opozíciu", čo sú v skutočnosti teroristické bandy podporované Západom. Na situáciu upozorňujú už aj saleziáni, ktorí pôsobia v Damasku.

V týchto dňoch, kedy sa dramatická situácii v oblasti Damasku zhoršuje, saleziánska informačná agentúra ANS dostala list od direktora saleziánskeho diela v Damasku. Saleziáni pracujú pre deti a mladých v Sýrii od roku 1948.

Salezián don Mounir Hanachi okrem iného naliehavo vyzýva k objektívnemu informovaniu. Priznáva, že sýrska vláda nie sú „svätí či anjeli“, no zároveň upozorňuje, že v tomto vyše sedem rokov trvajúcom konflikte má vláda na svojej strane väčšinu sýrskeho ľudu. Najťažšia je aktuálne situácia v oblasti na predmestí Damasku nazývanom Východná Ghúta.

“Ghúta nie je oblasť, kde sú obete prenasledované režimom, ako sa o tom informuje. Je to presne naopak. Sú to roky, čo odtiaľ strieľajú na hlavné mesto, zabíjajú nevinných, civilistov. Koľko je mŕtvych detí, o ktorých nik nehovorí? Títo nie sú opozícia, sú to teroristi, pochádzajú z rôznych častí sveta, a sýrska armáda má právo brániť dôstojnosť Sýrčanov a krajiny.”

Don Hanachi vo svojom liste hovorí veľmi konkrétne o situácii v samotnom Damasku i vo Východnej Ghúte. „Píšem vám v týchto dňoch, kedy hlavné mesto Sýrie prežíva ťažké chvíle. V týchto siedmich rokoch vojny v Sýrii to tak bolo vždy, ale teraz trpíme ešte viac. Na hlavné mesto dopadajú mnohé strely a bomby z Ghúty, z periférie Damasku, ktorá je plná džihádistov ISIS a mnohých islamistických fundamentalistických skupín. Mnoho striel spôsobuje mnoho civilných obetí i medzi deťmi, mnohé školy sú zatvorené.

V celom Damasku je zákaz vychádzania. Ľudia, najmä deti, prežívajú ohromný strach. Aj my v našom saleziánskom stredisku pre mladých sme zrušili všetky aktivity. Deti a mladí iba sem-tam prichádzajú autobusom do strediska; nechať ich len tak prechádzať sa cez mesto by mohlo byť veľmi nebezpečné. Všetkým sme povedali, aby zostávali doma, až kým sa situácia nezlepší. Čo zatiaľ nenastáva. Dúfam, že tento môj hlas príde až k vám, chcem prerušiť toto mlčanie, ktoré je okolo tejto tragédie, čo prežíva sýrsky ľud,“ napísal vo svojom liste direktor saleziánov z Damasku don Munir Hanachi.

V Sýrii aktuálne pôsobí osem saleziánov; v Damasku majú stredisko pre mladých, centrum prípravy na povolanie a spravujú kostol; v Aleppe majú centrum pre mladých a kostol; saleziánske dielo v Kafrúne dočasne pre vojnové pomery prerušilo svoju činnosť.

Samuel Gdovin

HSP, 3. 3. 2018