14.5.2020 12:40:42

Saakašvili vyzval americké veľvyslanectvo, aby úzko spolupracovalo s Kyjevom v procese realizácie reforiem na Ukrajine

Politický žoldnier nezaháľa a opäť „nezištne“ rozdáva svoje skúsenosti na Ukrajine
Politický žoldnier nezaháľa a opäť „nezištne“ rozdáva svoje skúsenosti na Ukrajine
(foto: Kommersant Photo)


Ukrajinské médiá a analytici pozorne sledujú kroky nového šéfa Výkonného výboru Národnej rady reforiem Ukrajiny. Poukazujú na to, že sa žiadne prekvapenie nekoná a Michail Saakašvili prakticky všetko vsadil na jednu kartu – na spoluprácu Ukrajiny s „veľkým bratom“ – USA. Ani samotný Saakašvili sa netají svojimi plánmi a informoval, že jeho prvé kroky v novej funkcii viedli na americké veľvyslanectvo v Kyjeve. (HSP)

 Prakticky hneď po svojom menovaní do svojej novej kancelárie pozval zamestnancov americkej ambasády a rokoval s dočasne poverenou vykonaním funkcie veľvyslankyne USA na Ukrajine Kristínou Kvienovou, ktorá tiež iba prednedávnom vstúpila do svojej funkcie (15. januára tohto roku). Saakašvili vyzval americkú ambasádu, aby úzko spolupracovala s vedením Ukrajiny v procese realizácie reforiem v krajine. Informoval o tom na svojej facebookovej stránke hneď po stretnutí s Kristínou Kvienovou.

„Spolu s mojím zástupcom Alexandrom Oľšanským v našej novej kancelárii sme sa stretli s dočasne poverenou vykonaním funkcie veľvyslankyne USA na Ukrajine Kristínou Kvienovou. Rokovali sme o možnostiach užšieho zapojenia americkej agentúry pre rozvoj a veľvyslanectva do programu reformovania Ukrajiny. Mám dobré skúsenosti spolupráce s týmito organizáciami nielen v Gruzínsku, ale aj v Odeskej oblasti,“ zdôraznil Saakašvili.

Ukrajinské médiá v tejto súvislosti pripomenuli, že prezident Volodymyr Zelenskyj 7. mája podpísal nariadenie o vymenovaní Michaila Saakašviliho do funkcie predsedu Výkonného výboru Národnej rady reforiem Ukrajiny. Hneď na to Gruzínsko, kde voči Saakašvilimu pokračuje trestné stíhanie hneď v niekoľkých kauzách, odvolalo z Kyjevu svojho veľvyslanca Teimuraza Šarašenidzeho. Gruzínsky premiér Georgij Gaharia poukázal na to, že Saakašvili vo svojej novej funkcii na Ukrajine sa môže miešať do vnútorných záležitostí Gruzínska a vyjadril nespokojnosť oficiálneho Tbilisi s konaním Kyjevu.

Eugen Rusnák (HSP)