04.8.2012 10:55:06

Saakašvili je Gruzínec a či Armén?

Každý, kto sa len trocha vyzná v mentalite národov bývalého ZSSR vie, že pre pravého Gruzínca je nesmierne nelichotivé ak ho nazvete Arménom. Pre objektivitu dodajme, že Armén sa k tomu stavia rovnako.
Saakašvili nemôže byť Gruzíncom, písal som pred rokmi po jeho útoku na Cchinval v článku Kaukazské reminiscencie a zdôvodňoval som aj prečo (viď rovnomenný materiál na tejto stránke). Zistil som, že to isté naznačuje, s konkretizáciou, že Saakašvili je Armén, aj legendárny gruzínsky režisér Robert Sturua.
Práve dnes vyhlásil, že Gruzínsko vo vzťahu k Rusku zabudlo na pravidlá diplomacie. „Diplomacia – to je čertovská vec, no my sme na to vo vzťahu k Rusku zabudli a kričíme naň ako Krylovov pohonič na slona.“ Robert Sturua poznamenal, že „nevie, prečo sa Saakašvili voči Rusku takto správa“. No predpokladá, že to vyplýva zo Saakašviliho „neadekvátneho charakteru“.
Robert Sturua totiž už dávnejšie verejne spochybnil gruzínsky pôvod prezidenta Michaila Saakašviliho. Počas svojho umeleckého vystúpenia vyhlásil, že „pravda je cennejšia ako politická korektnosť“. A ďalej, že „nechce, aby bol prezidentom Gruzínska predstaviteľ inej národnosti“. Konkrétne, že by chcel mať na čele krajiny Gruzínca a nie Arména, ktorým má byť práve Michail Saakašvili.
Režisér pri tom vždy uvádza, že Arménov má rád, že aj jeho blízki príbuzní sú Arméni. Napriek tomu ho rad provládnych predstaviteľov obvinilo z xenofóbie. A možno to bolo aj preto, lebo Sturua, hovoriac o najvyšších gruzínskych predstaviteľoch, často konštatuje, že krajina sa nachádza „v rukách poludegenerátov“.
Vladimír Mikunda s využitím vz.ru, z 8. augusta 2011