15.12.2015 23:23:13

...S Krymom to možno bolo inak, ako sa u nás píše

 

Reportáž v pravý čas a v pravej dobe – tak hostia hodnotili novú knihu novinárskeho nestora Milana Syručka „Rusko-ukrajinské vzťahy – mýty a skutočnosť“.

 

Začudoval som sa ako málo našich historikov vie, že už bol sprístupnený Stalinov osobný archív. Stalin bol totiž jeden z mála politikov, ktorí si všetko písali. Existuje 300 kníh, kde sú okraje lemované jeho výpiskami. Niektoré diela prerábal, napríklad Štát a revolúcia, niekde si robil vlastné výkričníky či otázniky. Na základe americko-ruskej dohody z roku 1997 Američania v Moskve digitalizovali celý archív, ktorý je podľa Syručka prístupný na stránkach jaltskej univerzity. „A je tam i to, ako sa vlastne Krym stal ukrajinským, pretože ani jedna z tých verzií, ktorá sa u nás rozpráva, nie je pravdivá.“

...si želal aby ukrajinská vláda zriadila pre židov Ukrajiny a Bieloruska autonómnu republiku, ktorá by zahrňovala severnú časť Krymu, územie od Odesy po Abcházsko a Soči. Vtedy to Trockij, Bucharin, Kamanev podporili. Potom Sovieti dostali prvú pôžičku, 16 miliónov dolárov a po vojne v roku 1945, kedy to neboli schopní splatiť, tak vyrokovali sľub, že ak bude tento projekt realizovaný, tak Američania im odpustia tú pôžičku a aj úroky. A ak to nebude realizované, tak splatnosť bude až v roku 1954. V tej dobe už ZSSR šéfoval Chruščov, ktorý nechcel ani pôžičku splatiť, ani založiť židovskú republiku, a tak mu asi poradcovia vychytralo poradili, že túto dohodu schválil najvyšší orgán Ruskej federácie, čiže pokiaľ by Krym patril k inej republike, tak tá dohoda nebude platná. To motivovalo Chruščova, aby Krym odovzdal Ukrajine.

Bandera versus Vlasov

Ďalšia vec, o ktorej by som sa chcel zmieniť, je postoj autora ku kontroverznej histórii Banderovcov. Bandera založil v roku 1942 armádu, ktorá mala 200 000 vojakov. (Na to prítomní ukrajinskí zástupcovia nesúhlasne pokrútili hlavami a medzi sebou si potichu hovorili, že išlo len o 70 000 mužov v zbrani. On (Bandera) nechal zavraždiť až 20 000 Poliakov a autor zdôrazňuje Banderov boj za nezávislú Ukrajinu, ktorú v jednej chvíli co Ľvove aj vyhlásil. Z toho popisu cítim autorov určitý rešpekt k Banderovi.

Je tam tiež porovnanie Banderu a jeho boja proti Rusku a Vlasova s jeho bojom za Rusko, ale proti Stalinovi, čo bolo asi jediným spojivom medzi nimi.

Stigmy 2. sv. vojny

Je pozoruhodné, s akou rýchlosťou sa dá zničiť jeden štát a vytvoriť problém, ktorý bude prenasledovať nielen tú existujúcu generáciu, ktorá medzi sebou bojovala, ale aj tu nasledujúcu. ...všimnite si, že takmer všetky tieto konflikty vypukli tam, kde nie sú vyriešené otázky druhej svetovej vojny. Tam, kde bol konflikt počas druhej svetovej vojny, tam je konflikt aj dnes. Je to na Balkáne, Srbsko, Albánsko, vrátane Kosova, Bosna a Hercegovina, Chorvátsko – to je záležitosť, kde sa tí, ktorí sa bijú dnes, sa bili aj počas druhej svetovej vojny na oboch stranách frontu.

Na Kaukaze som potom sledoval, že Osetinci boli na strane Červenej armády, Čečenci a Inguši boli na strane nemeckej armády a tak, ako na tom Balkáne, tak aj na Kaukaze boli jednotky SS zložené z tých národnostných menšín.

Na Ukrajine je tento problém tiež nevyriešený, pretože dodnes tam zostáva fenomén Banderu.

 

Originál:  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Pribeh-nejvetsi-rozkradacky-ve-vychodnim-bloku-Velezkuseny-novinar-Syrucek-predstavoval-svou-knihu-o-Ukrajine-Treba-s-Krymem-to-bylo-uplne-jinak-nez-se-u-nas-pise-411433

Parlamentnilisty.cz, 5. 12. 2015