03.7.2018 09:22:48

Rzeczpospolita: „Trump hrá veľmi nebezpečnú hru, keď koketuje s myšlienkou uznať Krym ako súčasť Ruska“

Poľský mainstreamový denník „Rzeczpospolita“  si neodpustil komentár k nedávnym úvahám amerického prezidenta Donalda Trumpa na tému potenciálneho posúdenia ruskej suverenity na Kryme. Eventuálne uznanie administratívneho začlenenia Krymu do zväzku Ruskej federácie (RF) je podľa poľského denníka „veľmi nebezpečná hra“, ktorá by v konečnom výsledku mohla spôsobiť rozkol celej Európy, čo by bolo veľkým víťazstvom Vladimíra Putina.

Autor komentára pripúšťa, že zo strany Bieleho domu ide o súčasť komplexnejšieho plánu, v ktorom rola úhlavného nepriateľa USA bola prisúdená Číne. Donald Trump pritom kalkuluje s tým, že Rusko by mohlo byť cenným spojencom v konfrontácii Washingtonu s Pekingom. Podmienkou však je, že USA ponúknu Moskve dostatočne atraktívnu protihodnotu, ktorou by mohlo byť napríklad uznanie Krymu ako súčasti Ruska.

Ak by toto bola americká stratégia, bol by to podľa „Rzeczpospolity“ ten prípad, kedy účel nesvätí prostriedky. Uznaním ruskej suverenity na Kryme by vraj Američania priznali Rusku mandát na porušovanie medzinárodného práva. Zároveň by tým údajne povzbudili tendencie k uplatňovaniu silových metód v medzinárodných vzťahoch. Donald Trump by týmto spôsobom opäť rozdelil Európu na zóny vplyvu, pričom hranica medzi týmito zónami by kopírovala poľsko-ukrajinskú hranicu a Ukrajina by sa opäť ocitla v ruskej sfére vplyvu, konštatuje vo svojom komentári „Rzeczpospolita“.

Gabriel Gačko

HSP, 3. 7. 2017, rp.pl