24.8.2016 08:14:37

Rytier Čarnogurský spolu s Ferom Mikloškom skočili do Mníchova za zakladateľom Bielej légie

Expremiér Ján Čarnogurský spolu s Františkom Mikloškom navštívili slovenského historika Imricha Kružliaka, ktorý sa podieľal aj na Slovenskom národnom povstaní. Čarnogurský pripomenul, že Imrich Kružliak má už úctyhodných 101 rokov, a zmapoval najvýznamnejšie míľniky jeho profesijného života.

„Má už 101 rokov, ale duševne je čerstvý a bol svedkom všetkého významného, čo sa udialo v slovenských dejinách od začiatku 40. rokov minulého storočia,“ opisuje Čarnogurský svojho hostiteľa Imricha Kružliaka. Spomína tiež, že historik pracoval v Úrade propagandy, zapojil sa však do SNP, kde pôsobil ako redaktor povstaleckej tlače.

Po vojne sa Kružliak hlásil k Demokratickej strane, to mu však po zmenách spoločenskej situácie pohoršilo a „po februári 1948 vynieslo krátky pobyt vo väzení, bitky a hrozbu dlhšieho pobytu vo väzení. V roku 1949 prešiel na Západ“, ako píše kresťanský disident.

Imrich Kružliak prežil naozaj bohatý a aktívny život. „Patril ku tvorcom koncepcie a zakladateľom Bielej légie. Od roku 1951 pracoval v Slobodnej Európe, bol vydavateľom slovenských emigrantských časopisov ako Horizont a iné,“ spomína Čarnogurský.

Po revolúcii v roku 1989 sa Kružliak podľa expremiéra zasadzoval za osamostatnenie Slovenska. Čarnogurský s Kružliakom preberal aj súčasný vývoj Slovenska. „Vo svojej storočnici sa dopracoval k názoru, že všetko, čo sa udialo, je súčasťou slovenských dejín, a tak to treba brať. Slováci prejavili v dejinách veľkú vnútornú energiu, vďaka nej si zachovali svoju identitu. Budúcnosť Slovenska vidí skôr optimisticky,“ dodáva bývalý člen KDH.

Imrich Kružliak pochádza z Detvy a v exile pôsobil ako slovenský publicista, historik či básnik. V súčasnosti, vo svojich 101 rokoch, žije v Mníchove. 

x x x

V uplynulých dňoch sme navštívili v Mníchove – František Mikloško, môj brat Ivan, jeho vnuk a ja – Imricha Kružliaka. Má už 101 rokov, ale duševne je čerstvý a bol svedkom všetkého významného, čo sa udialo v slovenských dejinách od začiatku 40-tych rokov minulého storočia. Ako mladý absolvent univerzity začal na Úrade propagandy, za Povstania bol redaktorom povstaleckej tlače, po vojne novinársky podporoval Demokratickú stranu, čo mu po februári 1948 vynieslo krátky pobyt vo väzení, bitky a hrozbu dlhšieho pobytu vo väzení. V roku 1949 prešiel na Západ. Patril ku tvorcom koncepcie a zakladateľom Bielej légie. Od roku 1951 pracoval v Slobodnej Európe, bol vydavateľom slovenských emigrantských časopisov ako Horizont a iné. Po roku 1989 žil striedavo v Mníchove a na Slovensku. Patril ku krídlu skôr urýchľovateľov procesu osamostatnenia Slovenska. Hovorili sme o slovenských dejinách 20. a 21. storočia. Vo svojej storočnici sa dopracoval k názoru, že všetko, čo sa udialo, je súčasťou slovenských dejín a tak to treba brať. Slováci prejavili v dejinách veľkú vnútornú energiu, vďaka nej si zachovali svoju identitu. Budúcnosť Slovenska vidí skôr optimisticky. Z Mníchova sme sa vracali s pocitom dobre vykonanej návštevy.

parlamentnelisty.sk, 24. 8. 2016