09.10.2016 17:17:37

Rysujú sa nám dobré kontakty s Bieloruskom

 

V piatok 7. 10. 2016 bola skupina členov Slovensko-ruskej spoločnosti na čele s jej predsedom Jánom Čarnogurským prijatá novým veľvyslancom Bieloruska Igorom Alexandrovičom Leščeňa.

 

Ján Čarnogurský predstavil bieloruskému veľvyslancovi našu spoločnosť, osobitne po celom Slovensku tvoriace sa kluby Arbat a spomenul i jednu z hlavných aktivít – protestné zhromaždenia proti základniam NATO v našom štáte a proti prítomnosti cudzích vojsk u nás.

Naši členovia sa na tomto zoznamovacom stretnutí zaujímali nielen o diplomatické pôsobiská Igora Alexandroviča, ale aj o súčasný život v BĽR, o jej povojnové dejiny (veď v 2. sv. vojne zahynul jej každý  tretí obyvateľ), ale aj o to, ako republika rieši otázku utečencov spôsobenú ukrajinskou občianskou vojnou.

I. A. Leščeňa nám povedal, že v Bielorusku je len oficiálne 130 000 utečených Ukrajincov, pričom tí, ktorí sa uchýlili k svojim príbuzným sa do tohto počtu nerátajú. V tom momente sme si uvedomili, že Bielorusko, rovnako ako aj Rusko, sa na rozdiel od ukričaného Západu o „svojich“ utečencov mlčky stará a nepotrebuje si na tejto humánnej otázke vyrábať nejaké politické body.

Na záver sme pána veľvyslanca pozvali zase medzi nás. Čo on s vďačnosťou prijal.

Vladimír Mikunda