14.4.2015 18:00:51

Ruských "Nočných vlkov" v Európe čakajú tak priaznivci, ako aj neprajníci

Motorkársky klub "Noční vlci" sa vydá na trasu do Berlína cez šesť európskych krajín. Po ceste ich budú čakať aj horúci stúpenci, ako aj menej horúci neprajníci, uviedla pražská stránka Novinky.cz. "Len čo sa objavil oznam o trase motoristického klubu "Noční vlci" po území viacerých štátov, na facebooku hneď vznikol rad stránok tak priaznivcov i odporcov tejto akcie", napísali Novinky.

 

 Stránka pripomína, že "Noční vlci" sa rozhodli osláviť 70. výročie víťazstva sovietskeho ľudu nad fašizmom motocykolvou jazdou od Moskvy do Berlína. Z Moskvy vyrazí 40 účastníkov 25. apríla a plánujú navštíviť Minsk, Brest, Wroclav, Brno, Bratislavu, Viedeň, Mníchov a Prahu. Motocyklovú jazdu plánujú dokončiť 9. mája v Berlíne položením kvetov k pamätníku sovietskym vojakom.

"Naši bratia nech prinesú do berlína ruské, slovenské, české alebo sovietske zástavy!", - napísal jeden z návštevníkov stránky "Vítame motoklub ´Nočných vlkov´ v Česku". Za tri dni ju navštívilo už 1620 čitateľov.

 

No objavili sa tu aj negatívne názory. "Čo za ruskí vlastenci sa nám tu našli - na amerických motorkách! - vyhlásil jeden nespokojný čitateľ. Veď ich ďalej ako do poľskej hranice ani nepustia, väčšine nedajú víza", - nazdáva sa.

 

Mnohí na facebook píšu v tomto duchu: "Dúfam, že naša vláda a polícia vás bude vítať (ruských motorkárov) podobne, ako kon voj USA pred vami a že vám poskytne nocľah, stravovanie, doprovod a všetky ostatné úsluhy, ktoré sa patrí poskytnúť národu, ktorý nás oslobodil od fašizmu a ktorého vojaci položili za nás svoje životy", - hovorí podľa Noviniek jeden z navštevníkov facebooku.

Nepriaznivci motojazdy "Nočných vlkov" majú tiež svoje stránky v internete a navrhujú organizovať protestné akcie po trase v Poľsku, Slovensku a Česku.

"Sloboda pohybu je v Európe zaručená, no táto banda podporuje agresiu a násilie", - hovorí sa vo vyhlásení jednej zo slovenských skupín, ktorá je proti tejto akcii. Jej členovia pripomínajú, že vedúci "Nočných vlkov" Alexander Zaldostanov má zakázaný vstup do USA a štátov EÚ a taktiež oznamujú svoj zámer organizovať protestné mítingy po trase ruských motorkárov.

Naopak, jeden z najznámejších československých disidentov, neskôr vicepremiér Československa a premiér Slovenska privítal blížiacu sa návštevu republiky predstaviteľmi "Nočných vlkov". "Je to pozitívna akcia, vyhlásil v televízii markíza. - Motorkári idú osláviť víťazstvo nad fašizmom".

V Bratislave "Noční vlci" zrejme položia kvety padlým sovietskym vojakom pochovaným na Slavíne, uvádza stránka Novinky.

 

Podľa ria.ru, 14. 4. 2015