18.11.2014 11:29:58

Ruský "zabijak" družíc vystrašil Západ

Pozornosť západných expertov a vojakov pritiahol neznámy kozmický objekt 2014-28E, ktorý, ako predpokladajú, môže patriť Rusku a na obežnú dráhu mohol byť vynesený spolu s tromi spojovacím družicami "Rodnik". Experti sa obávajú, že Moskva obnvila program "Stíhač družíc", uvádzajú vesti.ru s odvolávkou sa na The Financial Times.

 

Objekt bol spočiatku považovaný za kozmický odpad, ktorý sa na obežnú dráhu dostal v máji spolu s tromi spojovacími družicami Rodnik. Neskôr sa experti zhofli, že to nie je odpad, no predurčenie objektu i tak zostávalo neznáme.

Predpokladajú, že objekt môže byť výsostne civilný a využívať sa na boj s kozmickým odpadom alebo na opravu a obsluhu družíc na obežnej dráhe. Záujem oň zvýšilo to, že sa o jeho existencii vôbec nehovorilo.

"Nech je to čo chce, vyzerá to ako experimentálny objekt (2014-28E). Môže mať rad funkcií, myslí si vedúca centra Hatem House Patricia Lewis, ktorá je expertkou na kozmickú bezpečnosť.

Západ sa obáva, že Rusko obnovilo vojenský program "Stíhač družíc" (program protidružicových zbraní, predurčený na ničenie umelých družíc Zeme), ktorý odštartoval ešte počas ZSSR.

S istotou sa nedá nič tvrdiť, no treba si uvedomiť aj to, že Čína i USA predviedli už v rokoch 2007 - 2008 možnosti ničenia družíc v kozme, uvádza The Financial Times

 

Podľa pravda.ru, 18. november 2014