16.7.2017 11:28:45

Ruský vicepremiér Rogozin: Video o lesných bratoch dokazuje, že NATO sú nedorazení hitlerovskí pohrobkovia

NATO už prekročilo všetky hranice drzosti, keď oslavuje pobaltských „lesných bratov“, rozhorčuje sa ruský podpredseda vlády Dmitrij Rogozin.

„Video NATO o „lesných bratoch“ zabíjajúcich našich vojakov potvrdzuje, že v prípade NATO máme do činenia s nástupcami nedorazených hitlerovcov,“ napísal Rogozin v twitteri.  Rogozin tiež napísal: „Keď som pracoval ako predstaviteľ Ruska pri NATO, niečo také ste si nedovoľovali. Teraz ste už prekročili všetky hranice drzosti. „Psy vojny“ sa rozhodli odhodiť „kozie masky“?“ 

Takzvaní „lesní bratia“ v rokoch 1944-1953 aktívne viedli bojové akcie v krajinách Pobaltia, mnohí z nich bojovali v miestnych oddieloch SS.  Pred niekoľkými dňami NATO uverejnilo na internete 8-minútové dokumentárno-hrané video, v ktorom sú „lesní bratia“, obdoba ukrajinských banderovcov, predstavení ako hrdinovia s veľkou podporou domáceho obyvateľstva. Autori videa tiež poznamenávajú, že duch „lesných bratov“ žije v súčasných špeciálnych oddieloch ozbrojených síl troch pobaltských republík.

Marija Zacharovová, predstaviteľka ruského ministerstva zahraničia, taktiež skritizovala video. Diplomatka vyjadrila nádej, že svetová verejnosť správne vyhodnotí túto „odpornú akciu“.

V súvislosti s Pobaltím sa často spomína iba história 20. storočia, ktorá, mimochodom, tiež nie je čierno-biela, a zabúda sa na to, že svet neexistuje od roku 1918, kedy boľševici zväčša cudzieho, sčasti aj pobaltského pôvodu,  začali porcovať cárske Rusko, jeho veľké časti rozdávať a iné časti predpripraviť na neskoršie oddelenie, ktoré sa aj udialo po roku 1991. Do roku 1721 bolo Pobaltie kolóniou  Západu, najmä Švédska, po dlhoročnej severnej švédsko-ruskej vojne, ktorá sa skončila ruským víťazstvom, sa veľká časť Pobaltia v dôsledku nyštadtského mieru z roku 1721 „na večné časy“ stala súčasťou cárskeho Ruska.

Rusko za Pobaltie navyše Švédsku zaplatilo veľkú kompenzáciu vo výške 1,3 milióna vtedajších rubľov. Pobaltie v rámci ruského cárstva zaznamenalo v porovnaní s minulosťou výrazný sociálno-ekonomický i národno-kultúrny rozvoj. Je predpoklad, že keby Pobaltie i naďalej ostalo súčasťou Švédska, nijakí Estónci, či Lotyši a Litovčania by dnes neexistovali. Dnes, po vstupe do EÚ, ktoré nielen Slovensku pred rokom 2004 prezentovali ako raj na zemi, ostala v Pobaltí žiť najmä staršia generácia, mladí sa masovo rozutekali po západnej Európe.

hlavnespravy.sk, 16. 7. 2016