02.4.2018 07:04:42

Ruský veľvyslanec v Londýne vysvetlil, kto stojí za „prípadom Skripaľa“

Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Ruska vo Veľkej Británii Alexandr Jakovenko v interview pre reláciu Výsledky týždňa na televíznom programe NTV povedal, že „prípad Skripaľa“ je provokácia uskutočnená britskými tajnými službami.

„Odmietajú s nami spolupracovať, neposkytujú nám žiadne údaje. To nás tiež privádza k záverom, že je to provokácia tajných služieb,” povedal veľvyslanec.

Jakovenko tiež uviedol, že V. Británia sa dnes nachádza „vo veľmi ťažkej situácii” z dvoch dôvodov: Prvým z nich je odchod krajiny z EÚ.

„Pokiaľ ste si všimli, tak v Bruseli, keď bolo prijímané oznámenie ohľadom Skripaľových, téma Brexitu vôbec nebola počuť. V tej dobe boli prijímané veľmi dôležité dohody o ďalšom jednaní medzi Veľkou Britániou a krajinami Európskej únie. To znamená, že téma ustúpila do pozadia a Briti v tomto prípade prijali prakticky všetky podmienky Európskej únie,” povedal Jakovenko.

Ďalší dôvod je podľa veľvyslancových slov spojený s úlohou Veľkej Británie „v západnej únii”. Podľa jeho slov po schválení koncepcie národnej bezpečnosti sa Londýn dostával do čela v otázke zastrašovania Moskvy.

„Na zastrašenie Moskvy bola potrebná silná provokácia. Na to, aby toto stanovisko podporil parlament i národ, takú divokú provokáciu najskôr zorganizovali Briti, aby získali podporu parlamentu i ľudu,” dodal Jakovenko.

Veľvyslanec tiež uviedol, že V. Británii sa nepodarí utajiť informáciu o „prípade Skripaľa”. „Som presvedčený, že Rusko nevypustí Britov z právneho poľa. Briti sa budú musieť zodpovedať. My teraz jednoducho vyberáme metodiku, po akej ceste pôjdeme,” uzavrel ruský veľvyslanec.

HSP, 2. 4. 2018, Sputnik