14.5.2018 21:06:25

Ruský rozpočet čakajú kolosálne príjmy

Počas najbližšieho poldruha roka sa udejú na trhu s ropou kardinálne zmeny. Ak veriť americkým analytikom, nadoblačná cena 100 USD za barel sa vráti do hry. Pre Rusko je to veľmi dobrá predpoveď, krajina získa kolosálne peniaze, ktoré neprichádzali do rozpočtu už veľa rokov.

O rok, čiže v druhom štvrťroku 2019 narastie cena ropy značky Brent do 90 USD a potom aj do 100 USD. Takú predpoveď má Bank of America Merill Lynch, uvádza Financial Times. Experti americkej banky boli prví, kto vyhlásil o možnom návrate ceny ropy k 100 USD za barel.

Podľa ich názoru, počas najbližšieho poldruha roka sa na trhu s ropou udejú kardinálne zmeny. Od nadbytku ponuky ropy začne trh cítiť jej nedostatok, čo sa aj stane podnetom na rast jej ceny. Presne toto sa udeje ak kontrakt s Iránom nebude podpísaný počas najbližších šesť mesiacov a ak OPEC s Ruskom budú pokračovať vo svojej dohode znižovania ťažby ropy aj v roku 2019.

„Vidieť ropu za cenu 100 USD za barel v najbližšej perspektíve je úplne reálne. Z technického hľadiska na to nie sú žiadne prekážky,“ myslí si rizikový manažér Nord Kapital Vitalij Manžos, ktorý hovorí, že rastu cien môžu napomôcť aj vyhlásené sankcie voči Iránu. Eskalácia konfliktu na Blízkom východe sa môže stať stimulom na urýchlenie rastu cien, dodal.

Finančný analytik FxPro Alexander Kupcikevič podotýka, že netreba zabúdať na rast ťažby v USA. „Severná Amerika je len krok od toho, aby sa stala najväčším producentom ropy na svete,“ povedal.

Ropa po 100 USD, to je počas najbližších 12 mesiacov fantastika. Tak znie kategorický názor náčelníka oddelenia analýzy finančných trhov KIT Finance Broker Vasilij Koposov.

Nech bude, ako bude, Rusko v každom prípade v tejto situácii víťazí. Aj keby sa cena ropy 90 – 100 USD za barel nedosiahla. Veď udržiavanie slabého rubľa pri takej vysokej cene ropy poskytuje ruskej ekonomike veľké plusy. Rusko tak po prvý raz od roku 2011 bude mať hospodárenie s proficitom. A k tomu sa mu budú hrnúť kolosálne príjmy.

Ministerstvo financií uverejnilo zákon o federálnom rozpočte na roky 2018-2020, v ktorom sa hovorí, že štátna pokladnica dostane toho roku navyše neplánových 2,74 bilióna „ropno-plynových“ rubľov. Je to päťkrát viac, ako bolo schválené v zákone o rozpočte (528 mld. rubľov). Príjmy tak prevýšia výdaje o 440,6 mld. rubľov. A superzisk, plynúci z drahej ropy pôjde do rezerv štátu.

Podľa vz.ru, 11. 5. 2018