06.7.2020 12:20:25

Ruský patriarcha vyzval Turecko na zachovanie neutrálneho štatútu Hagie Sofie

Patriarcha Moskvy a celej Rusi Kirill I.
Patriarcha Moskvy a celej Rusi Kirill I.
(foto: TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)


Patriarcha moskovský a celej Rusi Kirill vyzval tureckých predstaviteľov, aby ponechali bývalému pravoslávnemu chrámu Hagia Sofia (Chrámu Božej múdrosti) jeho súčasný status múzea a nemenilo ho na mešitu. Informovala o tom v pondelok agentúra Interfax. (HSP)„Dúfam v múdrosť tureckého vedenia,“ uvádza sa vo vyhlásení patriarchu Kirilla. Napísal v ňom, že „zachovanie súčasného neutrálneho štatútu Hagie Sofie, jedného z najvýznamnejších majstrovských diel kresťanskej kultúry a symbolu pre milióny kresťanov na celom svete, bude ďalej rozvíjať vzťahy medzi národmi Ruska a Turecka a posilní medzináboženský mier a harmóniu“.

Patriarcha pripomenul, že Hagia Sofia má pre Rusko osobitný význam, keďže práve na základe rozprávania svojich vyslancov o jej kráse prijal knieža Vladimír krst a aj Rus sa stala kresťanským štátom, čím „vstúpila do novej duchovnej a historickej dimenzie – do kresťanskej civilizácie.“

Kirill vo svojom vyhlásení pripomenul aj dynamicky sa rozvíjajúce vzťahy medzi Tureckom a Ruskom i fakt, že Rusko je krajinou s väčšinovo pravoslávnou populáciou. Dodal, že „ruský ľud prijme s bolesťou“, ak sa Hagia Sofia zmení na mešitu.

Táto bývalá bazilika, v ktorej boli korunovaní byzantskí cisári, bola postavená v 6. storočí pri vstupe do Bosporskej úžiny a prírodného prístavu Zlatý roh.

Mešitou sa stala v 15. storočí, po dobytí Konštantínopolu Osmanmi v roku 1453. Ako múzeum začala budova slúžiť v 30. rokoch 20. storočia, za vlády Mustafu Kemala Atatürka, ktorý bol zakladateľom sekulárneho moderného tureckého štátu.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, ktorý sa od svojho nástupu k moci posunul k náboženskému konzervativizmu a politickému islamu, svojho času uviedol, že premena Hagie Sofie na múzeum bola „veľkou chybou“. Podľa nedávnych prieskumov podporuje zmenu štatútu múzea aj väčšina Turkov.

O premene Hagie Sofie z múzea na mešitu rokoval istanbulský súd minulý štvrtok. Svoj záverečný verdikt oznámi do 15 dní.

Podľa nedávnych prieskumov väčšina Turkov podporuje zmenu štatútu múzea Hagia Sofia.

TASR/HSP