13.9.2017 08:09:40

Ruský minister obrany Šojgu sa stretol so sýrskym prezidentom Bašárom Asadom

Portál kp sa venoval návšteve ruského ministra obrany Sergeja Šojgu v Sýrii. Ruský minister obrany sa stretol so sýrskym prezidentom Bašárom Asadom v Damasku. Išlo o pracovné stretnutie, Sergej Šojgu plnil v Sýrii misiu, s ktorou ho poveril ruský prezident Vladimír Putin.

Čo bolo cieľom návštevy a prečo sa návšteva uskutočnila práve teraz? Dôvodom je úspešný útok sýrskej armády, podporovanej ruským letectvom a sýrskymi či ruskými spojencami. V posledných dňoch sýrske ozbrojené sily so svojími spojencami prerazili blokádu mesta Deir ez-Zor a pripravili teroristom ISIS krvavý kúpeľ. Dnes je už takmer 85% Sýrie oslobodenej, zvyšné územie oslobodia sýrske jednotky v najbližšej dobe.
Podľa informácii z ruských zdrojov sýrsky prezident Bašár Asad a ruský minister obrany Sergej Šojgu posúdili aspekty vojensko-technologickej spolupráce, ktoré vedie k totálnej porážke ISIS.
Pred dvoma rokmi v septembri 2015 ruská letecká skupina začala so svojou kampaňou proti teroristom v Sýrii. Ruský nástup bol veľkolepý, nikto neočakával také rýchle úspechy ruského vojenského kontingentu.
Vstup Ruska do konfliktu zachránil Bašára Asada, zlomil vojenskú moc teroristov. Odhady odborníkov za akú dobu dokončia Rusi a Sýrčania úspešne ukončia proces oslobodzovania vlastnej krajiny sa rôznili, najoptimistickejšie varianty hovorili o týždňoch, prípadne mesiaci. Nakoniec sa ukázalo, že operácia trvala dva roky, totálna porážka ISIS je už blízko.
Čo získalo Rusko vstupom do konfliktu v roku 2015? V prvom rade verného spojenca Sýriu, vojenské základne v tejto Blízkovýchodnej krajine, posilnenie vplyvu Ruska na Blízkom východe, zvýšenie záujmu o ruské zbrane, ktoré ruskú kampaň vyhrali a najmä likvidáciu teroristov, z ktorých mnohí pochádzajú zo stredoázijských republík bývalého ZSSR (Tadžikistan, Turkménsko, Uzbekistan, Kirgizsko). Mŕtvi teroristi sa tak už nebudú môcť objaviť na území Ruska či štátov SNŠ, takže sa znižuje pravdepodobnosť destabilizácie pomerov v Rusku a štátoch SNŠ.

hlavnespravy.sk, 13. 9. 2017