18.1.2021 12:31:28

Ruský Krym: Návrat do Ruska 3. časť

Nádherný pohľad na Krymské pobrežie
Nádherný pohľad na Krymské pobrežie
(foto: archív Eugena Paľceva)


Krym – a čo s ním? V priebehu dvoch dní sme si trochu posvietili na históriu polostrova  a spomenuli, ako sa stal „ukrajinským“ a dnes sa porozprávame o tom, ako sa vrátil do Ruska a či je jeho návrat legitímny. Porovnávať situáciu s epizódami v iných krajinách nemá zmysel: stále platí západný dvojitý meter a princíp „Čo je dovolené bohovi…“ (slovenskaiskra.sk)Pripomenieme, že po rozpade ZSSR 6. mája 1992 krymský parlament prijal Ústavu Krymu zodpovedajúcu výsledkom referenda z 20. januára 1991. Podľa ústavy Krym bol nezávislým štátom v štruktúre Ukrajiny a mohol samostatne rozhodovať o zotrvaní alebo výstupe zo zostavy krajiny. Ukrajinský parlament však o 3 roky nezákonne zrušil legitímnu Ústavu Krymu a ponechal ho len ako autonómnu republiku v rámci Ukrajiny.

Môžeme neustále opakovať, že zasa boli porušené všetky medzinárodné právne normy a zákony krajiny – ako v prípade likvidácie ZSSR, tak aj v prípade likvidácie krymskej ústavy. Nikoho z „euroatlantických jastrabov“ v USA, EÚ a na Ukrajine tým nepresvedčíš. A nasledoval ďalší nelegitímny nezákonný akt – neonacistický, banderovský, krvavý štátny prevrat pred siedmimi rokmi – majdan. Krymský parlament mal legitímne právo na to, aby vyhlásil referendum 16. marca 2014 s otázkou, či sa obyvatelia Krymu chcú pripojiť k Ruskej federácii alebo mienia zostať v rámci Ukrajinskej republiky. Výsledky referenda a následné udalosti veľmi dobre poznáte.

Na Ukrajine, v USA a v Európe sa oháňajú, že krymské referendum bolo neplatné. Na základe informácií, ktoré sme prezentovali včera, je jasné, že bolo platné, pretože práve bývalé vedenie ZSSR, ako aj bývalé a súčasné vedenie Ukrajiny porušilo všetky medzinárodné právne normy a zákony svojich krajín – ZSSR, RSFSR, Ukrajinskej SSR, a dokonca aj samostatnej Ukrajiny. A veľakrát nezákonne nerešpektovali platné referendá na Kryme, Ústavu Krymu a pod.

Ukrajinskí, americkí a európski ideológovia to nechcú uznať, nevonia im referendum na Kryme z r. 2014. Podľa nich Krym mal o povolenie na organizovanie referenda oficiálne požiadať Kyjev. Zapamätajte si poslednú frázu, že mal oficiálne požiadať hlavné mesto o povolenie – k tomu sa ešte niekoľkokrát vrátime…

Ale spomínaní páni sú úplne spokojní s absolútne nelegitímnym vytvorením „umelého štátu“ Kosovo, ktorý vznikol oveľa skôr, ako sa Krym vrátil do Ruska. Vôbec im neprekážalo nezákonné zločinecké bombardovanie Juhoslávie, vyprovokovanie krvavej občianskej vojny v krajine, vraždy a roztrhanie tohto štátu na kusy a iné zločiny a porušenia medzinárodných zákonov. Akým právom potom považujú vytvorenie „štátu“ Kosovo za legitímne? Nebol pritom absolútne nezákonne odtrhnutý kus teritória iného štátu? Ako je to možné?

Dokonca postačí už iba jeden fakt: v Kosove nebolo žiadne referendum, nik nepožiadal Belehrad, teda hlavné mesto, aby povolil referendum – ani oficiálne, ani neoficiálne. Nijako. Kosovský parlament 17. februára 2008 bežným hlasovaním schválil jednostrannú deklaráciu o nezávislosti Kosova a vytvorení samostatného štátu. A hotovo! Deklaráciu podpísal prezident Fatmir Sejdiu, premiér Hashim Thaci a predseda parlamentu Jakup Krasniqi. A všetci zaoceánski a európski politici a médiá tlieskali. Celý „západný svet“ to hneď uznal. O čom teda máme hovoriť, ak to porovnáme s Krymom?! Iba pokrytectvo a zločin.

Fajn, dokonca všetko vysvetlíme z pozície našich vrelo milovaných západných, európskych a zaoceánskych ideológov. Krym mal oficiálne požiadať Kyjev o povolenie na organizovanie referenda. O´key! Mal to urobiť tak, ako sa to robí v civilizovaných demokratických štátoch. Ako napríklad urobilo Škótsko, ktorému Londýn láskavo povolil pripraviť referendum. Beriem aj toto! Lenže je tu taká mala chybička krásy…

O čom sme to hovorili? O civilizovaných demokratických štátoch? To akože aj o súčasnej Ukrajine? O tej zločineckej, neofašistickej, nacionalistickej banderovskej „vláde“, ktorá zorganizovala NEZÁKONNÝ, krvavý, štátny prevrat, porušila ústavu krajiny a všetky medzinárodné normy? No veď to je úžasný vtip: USA, EÚ a iné „eseročky“ podporili vtedy „demokraticky“ zvolenú vládu – na námestí na Majdane – bežným zdvihnutím rúk pár tisíc ľudí. A čo ostatné takmer 50-miliónové obyvateľstvo? To sú demokratické praktiky!

A teraz tá čerešnička na torte: Krym a už teraz tam zaradíme aj Donbas a Luhansk – mali požiadať nezákonnú, krvavú, nacionalistickú, banderovskú vládu o to, aby im povolila referendum?! Prežehnajte sa, priatelia, to už zaváňa schizofréniou. Mali požiadať vrahov, zločincov, nelegitímnu „vládu“ o povolenie?! A niekto, aspoň jeden, pochybuje o tom, že by banderovci referendum na Kryme nepovolili? Majte rozum… Kosovo nemuselo žiadať Belehrad o referendum, ale Krym musel požiadať Kyjev? Aspoň niekto pochybuje o tom, ako by to dopadlo? Alebo chce porovnať vládu v Spojenom kráľovstve, Škótsku či Írsku a „vládu”, ktorá vzišla z kyjevského majdanu? Tak potom, o čom sa bavia?

Americká a euroatlantická ideológia uznávajú iba dve veci: dvojitý meter a trojité štandardy – z toho, čo je povolené pre „našich“, ani stotina nie je povolená pre „cudzích“. Stačí to pochopiť a všetky tie kraviny, ktoré sa točia okolo Ruska, Ukrajiny, Krymu, Donbasu, Sýrie, Iraku, Iránu a pod. sa hneď stávajú jasné a zrozumiteľné. Presne ako v prípade mýtického „ukrajinského“ Krymu, legitimity jeho návratu do Ruska a ostatných záležitostí.

Mohli by sme uviesť desiatky, stovky príkladov, ako „západná civilizácia“ rieši jednotlivé problémy a používa úplne odlišný meter pre seba a „svojich lotrov“ (pamätáte sa na túto historickú frázu?), ale nemá to zmysel. Slniečkari, „euroatlantisti“ uznávajú iba svoju „chorú logiku“, v ktorej nie je ani štipka pravdy, ozajstnej logiky a opierania sa o morálku a zákony. „Euroatlantisti“ napádajú cudzie štáty, plánujú, organizujú, sponzorujú a uskutočňujú rôzne farebné revolúcie, majdany a iné nezákonné, zločinecké, krvavé štátne prevraty v iných krajinách, prepisujú históriu, klamú a robia divoký nátlak na tých, ktorí chcú žiť podľa zákonov, spravodlivosti, slobodne a v nezávislom štáte.

Nedá sa ich presvedčiť: nemajú mozgy nastavené tak, aby reagovali na pravdu, logiku a morálku. Preto budú aj naďalej klamať a uvádzať iba jeden jediný falošný argument – Krym bol ukrajinský, a preto má zostať ukrajinský. Iné argumenty nemajú, fakty – vôbec. Práve preto v EÚ a USA majú absolútne opačný postoj proti vzťahom Číny a Taiwanu a Hong Kongu ako v prípade „trojuholníka“ Rusko, Ukrajina a Krym. Práve preto si ani nevšímajú, že vyše pol storočia Izrael okupuje územie troch štátov. Práve preto z agresie obviňujú Rusko, ktoré nikoho neohrozuje a nenapáda, ale NATO na čele s USA, ktoré pravidelne vojensky napáda iné krajiny, vyvoláva vojny, ktoré trvajú desaťročia, organizuje krvavé štátne prevraty a otvorene sa vyhrážajú tým alebo iným vládam, považujú za „mierumilovné ovečky“.

V zozname dvojitých štandardov Západu vrátane USA a EÚ by sa dalo ešte dlho pokračovať. Ale načo? Klamať neprestanú, pravdu nie sú zvyknutí uznávať, ako nie sú zvyknutí dodržiavať ani medzinárodné zákony a nepoznajú ani základy morálky. Preto táto generácia „euroatlantistov“ nikdy neuzná, že Krym bol a je ruský. S nimi sú zbytočné debaty. Avšak niečo sa s nimi dá predsa robiť. Tlačiť ich na to, že sú zákony rovnaké pre všetkých.

Žiadne dvojité metre a trojité štandardy! Ak je niečo, čo môže robiť EÚ alebo USA, to znamená, že to môže robiť aj iný štát. Ak chcú niečo zakázať niektorému štátu, malo by to byť zakázané aj pre USA a EÚ. Žiadne výhody a výnimky pre nikoho. Už neexistujú žiadne ríše a otrocké štáty – na to by nemali v USA a EÚ zabudnúť. Keď už tak po lopate, nech si najprv vyriešia, na základe akých zákonov vytvorili „štát“ Kosovo a prečo Izrael anektuje územie troch štátov, a až potom môžu diskutovať o príslušnosti Krymu. Rozdiel je však v tom, že prvé dve záležitosti sú protiprávne a nelegitímne, ale ruský Krym je legitímna a spravodlivá záležitosť. A to je celé…


 

Názory autora sa nemusia vždy zhodovať s postojom Slovensko-ruskej spoločnosti


Eugen Paľcev (slovenskaiskra.sk)