20.10.2020 20:35:50

Rusku je jedno, kto sa stane americkým prezidentom

Na fotomontáži rivali Biden a Trump (zľava)
Na fotomontáži rivali Biden a Trump (zľava)
(foto: Blomberg)


Búrlivá hystéria v USA na margo „spolupráce Trumpa s Ruskou federáciou“ a toho, že Kremeľ a Putin fandia súčasnému americkému prezidentovi, pred voľbami 3. novembra v zaoceánskom elektoráte, naberá na obrátkach. Drvivá väčšina politikov, analytikov, médií a politológov prezentujú „dôkazy“, že Moskva vo voľbách podporí Trumpa. Niektorí americkí experti sa však zhodujú na tom, že kto bude ďalšie štyri roky vládnuť v Bielom dome, je – Moskve, Kremľu a Putinovi osobne – úplne jedno. Nekonšpirujú, udávajú veci na správnu mieru. (zemavek.sk)Novú vlnu špekulácií, komentárov a predpovedí v amerických médiách vyvolal nedávny, veľký rozhovor s Vladimírom Putinom, opierajúc sa o jeho výroky. Prirodzene, Trumpova opozícia sa hneď chytila Putinovej poznámky o protiruskej rétorike Joe Bidena, ktorá im dala dôvod k víťazným tvrdeniam, že Kremeľ si želá Trumpovo víťazstvo.

Na druhej strane, nemohli si nevšimnúť ďalšiu poznámku ruského prezidenta, ktorú, určite, zachytili Republikáni a nechápavo sa začali škriabať na zátylku: Vladimír Putin porovnal hodnoty, ktoré preferujú súčasní Demokrati a Komunistická strana Sovietskeho zväzu, a zhodnotil, že sú takmer identické. „Rovnosť, bratstvo, čo je na tom zlé? opýtal sa Vladimír Putin.

Detaily rozhovoru zaregistroval aj americký online magazín Modern Diplomacy, ktorý odôvodnene vysvetľuje, že Rusku a Putinovi je jedno, kto vyhrá novembrové voľby v USA, doslova, je im to  úplne fuk. Prečo? Pretože rozdiel spočíva len v rétorike Trumpa a Bidena, ale činy… akosi nesedia.

Napriek „priateľskému prázdnemu rečneniu“, Trump v priebehu roka uvaľoval sankcie na Rusko a rušil mnohé, spoločné dohody. Naopak, Biden tvrdo kritizuje Kremeľ, ale zároveň, nesúhlasil so zrušením zmlúv s Ruskom. O dohode s Ruskou federáciou, „medzi riadkami“, hovorí vo viacerých oblastiach. Kto sa má v tých amerických politikoch potom vyznať? – kto je prijateľnejší, a kto naopak, nie je vhodný na spoluprácu?

Modern Diplomacy pripomína, že v priebehu svojho 20-ročného pôsobenia vo funkcii, mal ruský prezident v rovnakej miere dočinenie s Republikánmi aj Demokratmi, medzi poslednými prezidentmi USA boli dvaja Republikáni a dvaja Demokrati. Putin má teda bohaté skúsenosti s oboma tábormi a vie porovnať, za čo stoja ich slová a činy.

Spomínaný magazín poukazuje aj na pikantériu: dvaja poslední americkí prezidenti – Obama a Trump – do funkcie nastupovali s tým, že zlepšia vzťahy s Ruskom, ale… iba ich zhoršili. Pričom „poskakujúci“ gazda Bieleho domu v tejto disciplíne, zjavne, predbehol súčasnú hlavu štátu. Práve odvtedy, sa Moskva pozerá na tábor Demokratov s veľkou nedôverčivosťou.

Americký magazín podotýka, že politika USA voči Rusku, sa v priebehu ostatných desaťročí vôbec nezmenila a to absolútne nezávisle na tom, akú rétoriku používali americkí prezidenti – priateľskejšiu alebo kritickejšiu. V každom prípade Rusko pre Spojené štáty zostávalo nepriateľom číslo jedna a v súlade s tým Biely dom vykonával svoju politiku.

Modern Diplomacy pripomína Trumpove „priateľské“ kroky smerom k Rusku v priebehu jeho prezidentstva: sankcie ako na bežiacom pase, totálne agresívne, nezákonné a represívne konanie voči budovaniu plynovodu Severný prúd-2, vojenská pomoc Ukrajine, ktorá rozdúchava konflikt s Ruskom, odstúpenie od množstva dohôd o kontrole zbraní s Moskvou atď.  Americký časopis sa pýta: „A po tomto má Moskva fandiť Trumpovi?“

„V tejto súvislosti vzniká otázka: prečo by teda Rusko malo dávať prednosť niektorému z dvoch kandidátov, keďže koreň problému spočíva v dvojstraníckom systéme?“ Pýta sa americký magazín a poukazuje na to, že mnohí ruskí odborníci zo zhoršenia rusko-amerických vzťahov obviňujú „táraja“ Trumpa, ktorý predovšetkým zničil strategický systém kontroly zbraní a zahájil útoky na Sýriu.

Prirodzene, bokom nemohol zostať ani Joe Biden, ktorý  zaujal otvorene agresívny postoj voči Rusku a Putinovi a neustále slovne útočil na Kremeľ. Nemohol odpustiť prehru Demokratov vo voľbách v roku 2016 a žiadal pomstu voči „nepriateľovi“ – Rusku, ktoré, podľa neho, ovplyvnilo výsledky volieb.

Modern Demokracy podotýka, že aj napriek Trumpovej falošnej „priateľskej“ rétorike voči Rusku a Bidenovým otvoreným útokom voči Moskve, sú náznaky, že situácia je predsa iná a môže nastať zlepšenie vo vzťahoch Kremľa a Bieleho domu práve v prípade výhry Joeho Bidena. Predovšetkým preto, že Trumpova administrácia dodnes sabotuje Zmluvu o obmedzení strategických zbraní START III, ktorej platnosť vyprší vo februári budúceho roka. Ale – čuduj sa svete – Biden presadzuje jej predĺženie, čo si, pochopiteľne, želá aj Putin. Tak teda, kto je prijateľnejší kandidát pre Kremeľ?..

„Tak či onak, jadrom veci je to, že Rusko vníma Spojené štáty ako integrálnu entitu, v ktorej  celková politika voči Moskve ďaleko prevažuje výroky alebo rétoriku prezidentských kandidátov. Dovtedy, kým americkí politici nevymyslia rozumný smer, ktorý zároveň vyhovuje Rusku i Spojeným štátom, sa pozícia Ruska nezmení. Pre Moskvu paradoxný  súbor  možností v novembrovom hlasovaní – voľba medzi prezidentom, ktorý je teoreticky priateľský, ale v žiadnom prípade v praxi, a prezidentom, ktorý je nepriateľský v teórii, ale rozdeľuje váš postoj v kľúčových otázkach – nehrá žiadnu rolu. Ruské príslovie znie veľmi jasne: „Lepšie raz uvidieť, ako stokrát počuť,“ uzatvára veľmi trefným vysvetlením svoj komentár americký magazín Modern Diplomacy.

Nuž, v tomto sa nedá nesúhlasiť s americkými kolegami, s tými, ktorí oveľa lepšie rozumejú súčasnej situácií, ako drvivá väčšina domácich politikov, analytikov a novinárov. Napriek všetkým tvrdeniam o „náklonnosti“ Ruska voči Trumpovi, aj z článku Modern Diplomacy sa dá usúdiť, že pre Moskvu sú obaja prezidentskí kandidáti takmer rovnakým problémom.

História ostatných rokov, týkajúca sa vládcov v Bielom dome, svedčí o tom, že často potenciálni „nepriatelia Moskvy“ sa voči Rusku správali lepšie a s pochopením, ako jej „priatelia.“ Preto je Rusku a Putinovi takmer jedno, kto o dva týždne vyhrá prezidentské voľby v USA. Rozdiel medzi kandidátmi je pre Kremeľ ozaj mizerný.


 

Zdroj: No “Mixed Messages”, Russia Really Doesn’t Have a Preference Come November, Modern Diplomacy, 13.10.2020


Eugen Rusnák (zemavek.sk)