04.8.2012 10:55:06

Rusko vytvára plávajúce atómové elektrárne

V tieto dni sa vo vojenskom podniku Sevmaš v Severodvinsku Archangeľskej oblasti začala stavba prvej na svete plávajúcej atómovej elektrárne. Je to prenosná atómová elektráreň, ktorá je pripevnená na bezmotorovom nákladnom plavidle ťahaného remorkérom  so zdokonaleným atómovým reaktorom, ktorý sa pôvodne používal v ľadoborcoch.

Výkonnosť prvej elektrárne tohto typu, ktorá pracovné meno Akademik Lomnosov je 70 megawattov elektrickej energie a 300 megawattov tepelnej energie. Stavba jednej elektrárne stojí 300 miliónov USD. Stavba prvej sa skončí v roku 2010.

Prvá plávajúca atómová elektráreň zostave Severodvinsku a bude vyrábať elektrickú energiu pre podnik Sevemaš. Ďalších šesť elektrární, ktoré by sa mali postaviť do roku 2016 sú určené pre nedostupné oblasti Vzdialeného severu a Ďalekého východu. Plávajúce energetické zariadenia sa dajú ľahko prepravovať po mori do pobrežných oblastí do akéhokoľvek kúta zemegule. Šéf podniku Rosatom Sergej Kirjenko vyhlásil, že záujem o plávajúce elektrárne prejavili krajiny z Ázijsko-tichoocénskeho regiónu. Tu sa môžu využívať  nielen na energetické účely, ale aj na odsolenie vody.

 Rusko je zatiaľ jedinou krajinou na svete, ktorá sa bude zaoberať priemyselnou výrobou elektrickej energie pomocou tých zariadení. V súvislosti s tým vyjadrili znepokojenie ruskí ekológovia. Manifestovali v Severodvinsku. Vyhlásili, že atómová energetika je záležitosťou verejného sektora a nie po zuby ozbrojená vojenská ponorka.

Ekológia sa obávajú, že mobilné elektrárne budu „plávajúcim snom Bin Ládina.“

 Na druhej strane konštruktéri a technológovia sľúbili zvýšenú úroveň zabezpečenia voči radiačnému žiareniu. Používajú sa kvôli nej najnovšie technológie. Pri normálnom používaní mobilná elektráreň nebude mať vplyv na životné prostredie. Okrem toho v systéme existuje zariadenia, ktoré pri neštandardnej situácii automaticky zastaví činnosť reaktora.