11.4.2018 08:38:31

Rusko už nemá kam ustupovať

Ruský expert Andrej Sviridov z Inštitútu informačných vojen na portáli Iarex.ru informoval o tom, ako sa podľa neho bude vyvíjať momentálna sýrska kríza.

Američania už začali vytvárať koalíciu zloženú z USA, Veľkej Británie, Francúzska, Saudskej Arábie a Izraela s cieľom presadiť americké riešenie sýrskeho problému. Tento problém chcú vyriešiť do 72 hodín.

Podľa Sviridova koalícia Západu sústreďuje svoje sily a prostriedky, hľadajú spojencov. Rusko takisto vedie aktívnu hru, Rusi požiadali Irán, aby na iránskej základni Hamadan mohli pristávať strategické bombardéry Tu-22 a Tu-95, rovnako ako aj  lietadlá Il-78.

Tvrdý boj pokračuje v diplomatickej rovine. Rusko zablokovalo v Bezpečnostnej rade OSN projekt rezolúcie USA o vytvorení nového mechanizmu na vyšetrovanie chemických útokov v Sýrii. 12 členov Bezpečnostnej rady OSN hlasovalo za americký dokument, proti boli Rusko a Bolívia, Čína sa zdržala hlasovania. Bezpečnostná rada OSN neprijala rezolúciu Ruska o vyšetrovaní chemického útoku v Dume. 6 krajín hlasovalo za ruský návrh, 7 krajín bolo proti a 2 krajiny sa zdržali hlasovania.

“Konečné rozhodnutie o použití sily zo strany USA a západných partnerov zatiaľ nie je, Donald Trump sa mieni rozhodnúť maximálne do 72 hodín. Američania podľa Sviridova sa budú snažiť aj naďalej psychologicky tlačiť proti Rusku, nemajú však žiadnu istotu že ich konanie ponechá Moskva bez trestu. Rusko sa na rozdiel od Trumpa už rozhodlo a obávam sa, že ak Američania zasiahnu v Sýrii, okamžitá odpoveď Ruska bude nasledovať” uviedol ruský odborník Andrej Sviridov.

HSP, 11. 4. 2018, Iarex