03.12.2020 16:31:49

Rusko testuje jediný plávajúci tank na svete – Sprut-SDM1

Na zábere tank Sprut-SDM1
Na zábere tank Sprut-SDM1
(foto: AM)


Úradné skúšky jediného ľahkého plávajúceho tanku Sprut-SDM1 na svete budú ukončené v roku 2022, oznámil priemyselný riaditeľ zbrojného komplexu štátnej korporácie rastú Bekchan Ozdojev. (armadnymagazin.sk)Sprut-SDM1 robíme predovšetkým pre vzdušné výsadkové vojská. Ministerstvo obrany RF vykonáva v súčasnej dobe úradné skúšky, ktoré budú definitívne ukončené až v roku 2022. Chcel by som podotknúť, že skúšky sú tvrdé. Stroj bude otestovaný na mori a v horách, v rôznych klimatických zónach. Technika sa bude skúšať za teplôt vzduchu od mínus 40 až do plus 40 stupňov,“ povedal. Ozdojev podotkol, že Sprut-SDM1 bude zaujímať mnohých zahraničných zákazníkov, okrem iných aj v Indii a ázijských krajinách.

Ľahký plávajúci tank Sprut-SDM1 je bojový obrnený pásový plávajúci stroj s delovým a raketovým komplexom kalibru 125 milimetrov, ktorý môže bez dotankovania prejsť 500 kilometrov, a môže sa prepravovať výsadkovými člnmi a lietadlami vojensko-transportného letectva, a vysádzať ako po pristátí lietadla, tak aj padákom spolu s posádkou.

Svojou palebnou silou nezaostáva Sprut-SDM1 za tankami typu T-80 a T-90 a svojou pohyblivosťou na zemi a vo vode je na úrovni BMD-4M. Tieto a iné vlastnosti v spojení s kruhovým otáčaním veže a stabilizáciou zbrane v dvoch rovinách umožňuje využitie Sprut-SDM1 ako ľahkého plávajúceho tanku.


Viac sa o tanku Sprut-SDM1 dozvieš vo videu
Milan Novický