14.3.2014 06:57:50

Rusko si začalo osvojovať Arktídu morskými robotmi

V rámci projektu osvojovania si arktických surovinových nálezísk Rusko začalo konštruovať podmorské komplexy uzavretého produkčného cyklu a tie budú riadené robotmi, povedal vicepremiér Dmitrij Rogozin.

"Základné smery tohto vedeckého prielomu si už určené... Ide o celé podmorské "mestá" so svojou dopravou, energetickým zásobovaním, spojovacími líniami. Základnými elementami týchto komplexov sa stanú prieskumné ponorky a prepravné plavidlá, vŕtacie a ťažobné prostriedky, prostriedky na prípravu produkcie, na zásobovanie energiami, na prevádzku a opravy a na komplexnú bezpečnosť", - napísal Rogozin v článku pre Rossijskuju gazetu.

Špecialisti na priemyselné osvojenie arkického šelfu hovoria, že toto spôsobí prírastok potenciálnych zásob uhľovodíkových surovín vo výške 9 - 10 mld. ton paliva. A že ruský kontinentálny šelf Arktídy obsahuje do 30 percent všetkých uhľovodíkov nachádzajúcich sa v šelfových zásobách sveta.

Rogozin je presvedčený, že osvojenie si Arktídy je nielen životne dôležitou prioritou pre ruský štát, ale aj dôležitou technologickou výzvou. Práce na novom projekte sa začali už v júni 2013 a vedie ich Fond perspektívnych výskumov, Ústredná konštrukčná kancelária námornej techniky "Rubin", a ďalej Gazprom, Rosnefť a oddelenie RAV na ďalekom východe.

 


Podľa vz.ru, 14. marec 2014