04.8.2012 10:55:06

Rusko si zabezpečí obranu nezávisle od rozhovorov ohľadne PRO

Rusko si zabezpečí obranu, vrátane kozmu, bez ohľadu na to aký bude výsledok rokovaní o protiraketovej obrane so Západom, vyhlásil stály predstaviteľ RF v NATO Dmitrij Rogozin.
„Kooperáciou (s NATO) by sa dali znížiť výdaje a zvýšiť pocit bezpečnosti, no Rusko, na rozdiel od väčšiny krajín NATO, je absolútne sebestačné. Prijaté sú vážne opatrenia na skrátenie technologického zaostávania, ktoré bolo v 90-tych rokoch“, - povedal Rogozin v éteri relácie „Sobotné zvesti“ (voľný preklad), ktorá sa vysiela pre ďalekovýchodné regióny Ruska.
Ďalšie zasadnutie Rady Rusko – NATO na úrovni veľvyslancov začiatkom júla v Soči ohľadne PRO sa neskončilo prelomom vo vzťahoch Moskvy a aliancie. Rusko, tak ako predtým, požaduje od Západu právne záruky nesmerovania natovských systémov protiraketovej obrany proti RF, a generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen nevidí nevyhnutnosť v uzatvorení s Ruskom zmluvy, ktorá by mu garantovala, že v oblasti PRO nebude cieľom útoku.
Konečné rozhodnutie, ako bude vyzerať architektúra protiraketovej obrany v Európe musí byť prijaté v máji 2012 na summite NATO v Chicago. Rassmusen nevylučuje, že v rámci tohto stretnutia predstaviteľov 28 štátov a vlád sa môže uskutočniť aj summit Rusko – NATO.
Podľa Rogozina, „nech rozhovory so Západom dopadnú akokoľvek, my si tak alebo inak zabezpečíme absolútnu bezpečnosť Ruska, ktorá bude založená na možnosti nanesenia zdrvujúceho útoku ktorémukoľvek agresorovi v prípade ak bude siahať na naše územie“.
Zároveň dodal, že „možnosť dohodnúť sa“ do summitu v Chicagu existuje. „Z našej strany urobíme všetko aby sme svojich partnerov, tak Američanov, ako aj Európanov, presvedčili neurobiť hlúposť a nehľadať dobrodružstvo. Ak však túžia aby ho zažili, tak ho aj naozaj zažijú“, - povedal. V tejto súvislosti Rogozin pripomenul, že do konca roka budú v Rusku vytvorené vojská vzdušnej a kozmickej obrany.
Podľa RIA Novosti, 9. júl 2011 (krátené)

.