01.10.2014 19:45:16

Rusko si v Karskom mori našlo ropné Arabské emiráty

Na úseku "Východo-Prinovozemeľskij-1" v Karskom mori našla spoločnosť Rosnefť ropno-plynové nálezisko, ktorého zásoby (iba prvého úseku) sa hodnotia na 100 miliónov ton ropy a 338 mld. kubíkov plynu. Dopovedať treba, že tunajšia ropa je superľahká a zložením sa podobá druhu Siberian Light. Rusi chcú toto nálezisko navať "Víťazstvo", nakoľko "na úspechu majú podiel aj naši priatelia a partneri z ExxonMobil, Nord Atlantic Drilling, špecialisti Schlemberger, Halliburton, Weatherford, Baker, Trendsetter, FMC", - povedal šéf Rosnefti igor Sečin.

 

 

Po analýze, ktorú urobila Rosnefť sa ukázalo, že celkové zásoby suroviny v štruktúre "Universitetskaja-1 sú okolo 1,3 mld. ton ropného ekvivalentu. A ak hovoriť o všetkých troch úsekoch, tak zásoby sú jednoducho kolosálne. Podľa tých najskromnejších kalkulácií treba hovoriť o 87 mld. barelov ľahkej ropy.

V Rosnefti hovoria, že taká zásobáreň surovín je porovnateľná s celou zásobárňou Kuvajtu alebo SAE a že prekonáva všetky náleziská v Mexickom zálive a v arkickom šelfe Kanady a Aljašky. Skrátka ukazuje sa, že Rusko si v Arktíde odkrylo svoje "Arabské Emiráty".


Podľa topwar.ru, 1. október 2014