11.12.2015 10:24:07

Rusko si upevnilo líderstvo v technológiách pre atómové elektrárne budúcnosti

 

Spustenie činnosti štvrtého bloku Belojarskej atómovej elektrárne s reaktorom na rýchlych neutrónoch BN-800, ktorý sa má stať prototypom ešte silnejších reaktorov tohto typu upevnilo svetové líderstvo Ruska pri konštruovaní týchto zariadení, nazdáva sa hlavný konštruktér „rýchlych“ reaktorov Rosatomu „OKBM Afrikantov“ Boris Vasiliev.

 

Reaktory na rýchlych neutrónoch majú veľké prednosti pri rozvoji atómovej energetiky. S ich pomocou sa dá podstatne rozšíriť palivová základňa atómovej energetiky a zmenšiť objemy rádioaktívneho odpadu vďaka uzavretému atómovo-palivovému cyklu. Reaktor BN-800 znamená „bystrý natriový“ 880 MW.

Vasieliev pripomenul, že projekt BN-800 je skonštruovaný na základe reaktora BN-600, ktorý úspešne pracuje v Belojarskej elektrárni už 35 rokov (!!!) a dnes je jediným fungujúcim „rýchlym“ energetickým reaktorom vo svete.  

„Pokiaľ hlavnou úlohou BN-600 bolo predvedenie spoľahlivosti reaktora na rýchlych neutrónoch, ktorý má špecifiku – využitie sodíku ako nosiča tepla, tak BN-800 je orientovaný na spracovanie technológií palivového cyklu, s využitím uráno-plutóniového paliva. Tieto technológie umožnia približne stonásobne zvýšiť produkciu energie z každej tony uránu“, vysvetlil Vasieliev a dodal, že spustenie a používanie BN-800 predvedie možnosť dlhodobého využívania atómovej energetiky bez obmedzenia na zásoby palivovej suroviny.

„Tento výsledok je osobitne dôležitý pre Indiu a Čínu, čiže štáty, ktoré sú pevne rozhodnuté vo veľkých rozmeroch rozvíjať atómovú energetiku a preto aktívne pracujú nad projektmi reaktorov na rýchlych neutrónoch“, povedal.

Vasieliev tiež poznamenal, že v krajinách západnej Európy, USA a v Japonsku bolo vytvorenie atómových reaktorov na rýchlych neutrónoch odložené, konkrétne kvôli neúspechom atómových pracovníkov týchto štátov osvojiť si vlastné technológie v tejto oblasti. „Lenže aj pre nich je to (štart BN-800) obrovsky významná udalosť, ktorá ovplyvní plány ich práce“, dodal ruský konštruktér.

Podľa ria.ru, 11. 12. 2015