04.8.2012 10:55:06

Rusko si ide vytvoriť vlastný námorný systém PRO

Ani nie pár hodín po razantnom volaní prezidentského kandidáta Mitta Romneyho po tvrdosti voči Rusku prišla odtiaľ nepriama reakcia. Na jej pozadí sa každému z nás treba už len opýtať: O akej prísnosti to Romney hovorí, veď na to už dávno nemá sily? Navyše Putin nie je z tých, kto by beztrestne dovolil brnkať mu po nose.
Že Rusko už „čosi“ na krotenie jastrabov naozaj má, ukázal nedávny prípad s mesiac „sediacim“ a Američanmi neodhaleným ruským útočným ponorkovým atómovým krížnikom (typ Akula – Žralok) vo vodách Mexického zálivu. No a dnes, iba pár hodín po Romneyho zjazdovom protiruskom zastrájaní sa odpovedali Rusi decentne, no...?
Prvou správou je zámer Rusov vystavať si vlastnú protiraketovú obranu, obdobu americkému systému Aegis. S tým, že eliminácia amerického systému sa neudeje len vzdušnými, ale aj ponorkovými nepilotovanými prostriedkami.
„Priemysel už takúto jednoznačnú úlohu dostal, pretože z pohľadu nasadenia plavidiel vojenského námorníctva v systéme PRO je to veľmi aktuálne“, - povedal náčelník služby štátnych objednávok zjednotenej lodiarskej korporácie Anatolij Šlemov. Analógiu Aegisu vyrába podľa neho koncern Almaz-Antej.
Už 23 rokov Rusko rozpracúva ponorkové bezpilotníky na plnenie špeciálnych úloh. „Ešte v roku 1989 bolo rozhodnuté tieto špeciálne ciele realizovať s pomocou robotizovaných prostriedkov, vrátane nepilotovaných. Sú rovnaké, ako vzdušné bezpilotníky, len sa pohybujú v inom prostredí. Spojené štáty kráčajú rovnakým smerom“, - konštatoval Šlemov.
Po týchto jeho slovách začalo byť už aj verejne jasné, prečo Rusko prestalo stavať na malých (diverzných i protidiverzných) ponorkách typu „Piraňa“. „Ponorky „Piraňa“ ponúkame na export“, - prezradil.
V dnešný deň treťou nenápadnou správou bola informácia o blížiacej sa modernizácii (rozumej – jednoznačné zvýšenie bojového potenciálu) atómového krížnika Admirál Nachimov za sumu 5 mld. rubľov. Štvrtou je zverejnenie plánu na obnovu výstavby ponoriek typ „Lada“ od roku 2013 (tri – Kronštad a Sevastopoľ sú už vo výstavbe, Sankt Peterburg už prebieha skúškami) a piatou informácia, že hrôzostrašný ponorkový atómový krížnik Jurij Dolgorukij bude slúžiť v severnom a Alexander Nevskij v tichooceánskom loďstve (do roku 2020 sa ich vo svetových oceánoch ocitne osem).
V. Mikunda podľa dni.ru, 31. august 2012