04.8.2020 15:09:21

Rusko sa usiluje o nové investičné projekty s Čínou v hodnote 20 miliárd dolárov

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
(foto: Sputnik © SERGEI PJATAKOW)


Dlhý zoznam spoločných rusko-čínskych investičných iniciatív by sa mohol čoskoro rozšíriť o šesť nových projektov v celkovej hodnote 20 miliárd dolárov. Oznámilo to ruské ministerstvo pre hospodársky rozvoj. (zemavek.sk)Tento štvrtok sa konalo osobitné pracovné stretnutie medzivládnej rusko-čínskej komisie pre investičnú spoluprácu. Posúdilo sa šesť návrhov ruských projektov v celkovej výške 20 miliárd dolárov.

Komisia preskúmala návrhy spoločností zodpovedných za implementáciu investícií. Jeden z návrhov obsahuje plány na výstavbu chemickej továrne v ruskom leningradskom regióne.

Komisia, ktorá bola založená v roku 2014 z iniciatívy hláv štátov oboch krajín, je v súčasnosti zodpovedná za približne 70 investičných projektov v celkovej hodnote 112 miliárd dolárov. Zameriava sa na koordináciu a posilnenie investičných tokov medzi oboma obchodnými partnermi.

Čína je najväčším obchodným partnerom Ruska. Cezhraničný obchod sa už niekoľko rokov nepretržite zvyšuje a na konci roka 2019 dosiahol rekordných 110,75 miliárd dolárov. Moskva a Peking sa snažia výrazne rozšíriť svoj obchod a podľa možnosti ho zdvojnásobiť – aj keď opatrenia súvisiace s pandémiou predstavujú pre ambiciózny plán obrovskú výzvu. V prvej polovici tohto roka ročný obrat medzi Ruskom a Čínou klesol o viac ako šesť percent na 49,15 miliárd dolárov.

Rusko a Čína sa čoraz viac odvracajú od amerického dolára. V prvých troch mesiacoch tohto roka obe krajiny čoraz častejšie používali ako platobné prostriedky euro, juan a rubeľ, zatiaľ čo podiel bilaterálneho obchodu v amerických dolároch klesol prvýkrát pod 50 percent.Zdroj: Russland strebt neue Investitionsprojekte mit China im Wert von 20 Milliarden US-Dollar an, rt.com, 4.8.2020


 

Igor Jurečka (zemavek.sk)