11.8.2020 21:05:59

Rusko sa má do roku 2029 stať najväčším producentom zlata na svete. Prispievajú k tomu hlavne Američania

Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok
(foto: Pixabay)


Napriek určitým ťažkostiam spôsobených pandémiou Covid-19 sa očakáva, že Rusko do roku 2029 predbehne Čínu ako popredný svetový producent zlata. (HSP)Ťažba zlata v Rusku bola tento rok, a to napriek pandémii Covid-19, prerušená len mierne. V bani Polyus Gold, v Krasnojarsku vo východnej Sibíri, ktorá ešte v roku 2019 vyprodukovala 1389,2 kilogramov zlata, sa nakazilo približne 900 pracovníkov. Ale napriek masívnej  nákaze koronavírusom v tejto bani, ktorá bola v roku 2019 jednou z najväčších na svete, zostala väčšina ostatných baní doteraz bez vírusu a plne funkčná.

Ťažba zlata v Rusku pokračuje na plné obrátky a podľa najnovšej prognózy má Ruská Federácia dosiahnuť medzi rokmi 2020 a 2029 priemerný ročný nárast ťažby zlata o 3,7%.

Túto prognózu predložili v správe agentúry Fitch Solutions Country Risk & Industry Research, ktorej odborníci sa domnievajú, že ako aj v krátkodobom, tak aj v strednodobom horizonte bude hlavne silný domáci dopyt po zlate podporovať rastúcu ťažbu zlata v Rusku.

Súčasná predpoveď na výrobu zlata v roku 2020 načrtá síce určité obmedzené riziko poklesu, zároveň však pôsobia v prospech ruského odvetvia ťažby zlata aj ďalšie sily, ktoré toto riziko kompenzujú.

„Rozšírenie amerických sankcií a napätia medzi týmito dvoma krajinami podnietilo ruskú centrálnu banku, aby zvýšila svoje zásoby zlata,“ uvádza sa v analýze. „Okrem toho sa začiatkom augusta očakáva, že zákon o stabilizácii Líbye prejde americkým Výborom zahraničných vecí a uloží Rusku ďalšie sankcie za jeho údajnú úlohu pri eskalovaní občianskej vojny v Líbyi. Zákon umožní Trumpovej administratíve zmraziť určite ruské finančné prostriedky v amerických bankách, prerušiť prístup k aktívam denominovaným v dolároch a následne udržať zvýšený domáci dopyt po ruskom zlate.“

USA teda, aj keď pravdepodobne neúmyselne, v istom zmysle významne prispievajú k tomu, aby Rusko svoje ťažobné kapacity zlata naďalej zvyšovalo a získalo v nich za pár rokov absolútne prvenstvo.

Andrea Lopatková (HSP)